Bessemer Historical Society         Gogebic Range City Directories 1882-1947
ABELMAN ABE (Ida) 403 E Longyear merchant Bessemer Depart. ment Store 
Abelman Alice 403 E Longyear housework At home
ABELMAN FRANK 403 E Longyear field representative St Board Tax Admin
Abelman Harriet 403 E Longyear teacher Ironwood Central School
ABELMAN JOSEPH 403 E Longyear clerk Bessemer Abelman's Store
Abelman Morris 403 E Longyear clk Bessemer Abelman's Store
Abelman Rose 403 E Longyear
Abelman Sadie 403 E Longyear manager Ladies Ready to Wear Abelman's Store
Achatz Dora (widow Louis) 104 N Beecher housewife Bessemer 
Achatz Norbert 104 N Beecher laboratory Ramsay Eureka Mine
Adams Andrew (Ann) 210 Moore laborer Bessemer Underwood Veneer
Adams Antonia (widow Andrew) 406 Lead housewife Bessemer
Adams Daniel (Katherine) 107 Clayberg hoist engineer Ramsay Eureka Mine  
Adams Dorothy 116 Silver
Adams Edward 406 Lead
Adams Edward 116 Silver miner Anvil Youngstown Co 
Adams Fabian 107 Clayberg
Adams Frances 116 Silver nurse Chicago Illinois
Adams Josephine 107 Clayberg nurse Grand View Hospital
Adams Margaret 116 Silver beauty school Chicago Illinois
Adams Stephen 116 Silver miner Ironton Republic Steel
Adams Thomas 116 Silver laborer Bessemer Underwood Mill
Adams Walter 116 Silver
Ahola Sophie (widow of Frank) 115 Longyear housekeeper. Bessemer
Ahola Vivian 115 Longyear NYA
Allen Evelyn 617 Silver teacher Chicago
Allen Richard 617 Sellar student Mich tech Houghton
Allen William J (Hannah) 617 Sellar meat cutter Bessemer Kelto Velin & Co 
Allice Domenic (Luccile) 1614 Woolsey ins agt Bessemer Metropolitan Life 
Ambalag Mike Tilden Loc miner Anvil Youngst ' own Mine
Anderson A John (Clara) Eli shift boss Ironton Republic Steel
Anderson Albert (Emma) 307 Moore blacksmith Ironton Republican Steel Co
Anderson Aluiva 401 E Sellar clerk Bessemer Relief Office
Anderson Amelia 404 Lead housekeeper Bessemer  
Anderson Axel (Anna) 1105 Eli retired  
Anderson Blanche 307 S Moore student Ann Arbor
Anderson Carl A (Gladys) 800 Moore laborer Bessemer WPA 
Anderson Carl W (Phyliss) 705 Yale miner Anvil Youngstown Mine
Anderson Chris (Mabel) 600 E Sellar janitor City Hall
Anderson Clifford Moore St clk Bessemer A & P Store
Anderson Dorothy 600 E Sellar clerk Bessemer Relief Office
Anderson Eva (widow) 1001 Eli sewing Bessemer WPA
Anderson Evelyn Hadley St stenographer NYA
Anderson Forrest Lead St truck driver Bessemer P Anderson
Anderson George E Colby farmhand Bessemer
Anderson George Hadley St
Anderson Glen (Viola) Gold St laborer Ironwood Sawmill
Anderson Gunnard 800 Moore
Anderson Harold (Hendricka) Hadley St miner Ironton Republic Steel Co 
Anderson Hazel 307 Moore teacher Muskegon Mich
Anderson Inga 107 Sellar stenographer Lansing Mich
Anderson Irene 107 Sellar stenographer Ironwood Mich C & N Ry Co
Anderson June 606 Moore student Business School
Anderson Louise (widow of Alfred) 304 Sellar Housekeeper
Anderson Maurice 600 E Sellar Steel Plant Duluth Minn
Anderson Oscar (Josephine) 606 Moore logger Marenisco 
Anderson Paul 1105 Eli teacher Chassel Mich
Anderson Peter S (Susan) 412 Lead log scaler Bessemer
Anderson Raymond 107 Sellar flagman Bessemer C & N Ry Co
Anderson Rose (widow) 107 Sellar housekeeper
Anderson William (Alice) 610 Mine timekeeper Bessemer WPA
Annear Albert (Germaine) 1718 Porter miner Ironton Republic Steel
Antilla Eino (Julia) 903 S Hematite tavern Bessemer 
Antonini Joseph (Marianne) 1700 Barber laborer Ironton Rep Steel
Apitz Emma (widow) 301 Iron housekeeper 
Armichardy Joseph 207 S Hematite
Armichardy Joseph (Josephine) 207 Hematite laborer Bessemer
Armichardy Peter Hematite St truck driver Bessemer Michela Co
Arola Alfred (Hilda) 510 2nd Street Commissioner Bessemer 
Arpi Aali (Lydia) 409 1st miner Ironton Rep Steel Co 
Aspinwall George (Esther) 112 E Longyear laborer Bessemer WPA
Aspinwall Madeline Longyear St Bessemer NYA
Aspinwall Margaret Longyear St
Aspinwall Mary (widow) Longyear St housekeeper
Aspinwall William laborer Bessemer WPA
Aweiewicz John (Annette) miner Puritan Oliver Iron Co 
Awciewicz; Raymond 309 Silver student Detroit
Ayres Elizabeth 309 Sophie dressmaker Bessemer

Babicky Charles (widower) 103 Sophie retired 
Baird Elizabeth 407 E Mary student Ironwood Junior College
Baird Rachel 407 Mary secretary Washington D C U S Treas Dept
BAIRD WILLIAM JR 407 Mary lawyer Bessemer
BAIRD WILLIAM (Elsie) 407 Mary lawyer Bessemer 
Baksie James Ironton Location laborer Bessemer WPA
Baksie John Ironton Loc
Baksie Joseph 205 Spring laborer Bessemer Gog County Rd Comn
Baksie Katherine Ironton Loc sewing project Bessemer
Baksie Mary 205 Spring operator Bessemer Telephone Ex
Baksie Mary (Emory) 205 Spring housekeeper 
Baksie Rose Ironton Loc
Baksie Steve Ironton Loc CCC Sidnaw
Balconi Russel (Eileen) Palms Loc hoisting engineer Palms Mine
Ballone Marian 205 Sophie operator Bessemer Beauty Shop
Ballone Peter (Anna) 116 Silver bus driver Northwestern Bus Co
Ball John (widower) 306 Longyear janitor Bessemer Court House 
Ballone Bruno (Helen) 410 Sellar surveyor Bessemer Gog County Rd Comm
Ballone Domenic (Mary) 600 Longyear policeman Puritan Oliver Mining Co 
Ballone George 600 Longyear miner Anvil Mine
Ballone John (Jennie) 201 Peek embalmer Bessemer J J Frick Co, 
Baldini Louis (Magdaline) 110 Sellar shoemaker Bessemer 
Balzarini Charles 412 Colby student Morrehead Minn
Balzarini Gust 412 Colby
Balzarini Henrietta (Charles) 412 Colby housewife 
Banovetz; Anton 1001 Palms body man Bessemer Bessemer Auto Co
Banovetz: Joseph 1001 Palms surface labor Puritan Oliver Co
Banovetz; Joseph (Amy) 1001 Palms retired 
Banovetz; William 1001 Palms
Baratone James 608 Sellar laborer Bessemer WPA
Baratone Joseph 608 Sellar miner Anvil Mine
Baratone Joseph (Mary) 608 Sellar pensioner 
Baratone Pauline 608 Sellar waitress Bessemer Torell's Cafe
Baratone Peter (Helen) 1607 Glyuna laborer Bessemer WPA
Barbacovi Celeste 506 Longyear
Barbacovi Celeste (Adeline) 506 Longyear laborer Bessemer WPA   . I
Barbacovi Felix (Mary) 607 Sellar water works Bessemer 
Barbacovi Fred (Camilla) 607 Longyear miner Anvil Mine 
Barbacovi Joe West Mary bricklayer
Barbacovi Leno (Alice) 510 Longyear station attendant Bessemer
Standard Oil
Barbacovi Louis (Agnes) Longyear St miner Anvil Mine 
Barbacovi Mayme 607 E Longyear bookkeeper at Bess Food Shop
Barlow Marian ?(Giles) N Bessemer housewife
BARNICH FRANK (Lillian) 404 Lead proprietor Bessemer Phar. macy 
Bartelli Fred (Marv) 304 lst miner Ironton Rep Steel 
Bartelli Herman 364 lst Milwaukee Wisconsin
Bartelli Leonard 304 1st trooper Michigan State Police
Bartini John (Pauline) 208 Case barber Bessemer prop Rex Barber Shop 
Basket Arthur (Jennie) 107 Beecher switchman Bessemer C&NW Ry
Basket Mary 107 Beecher Pastry Shop Bessemer
Basso Fred 803 E ~,S 2 Bessemer
Basso Mildred (Arnold) Sophie St sewing project Bessemer WPA
Bates Betty student Superior State Teachers College Superior Wis
Bates Winifred (widow) teacher Ramsay Bessemer Twp School 
Bates William metallurgist Anaconda Montana
Becker Paul (Mary) 210 Lead merchant Bessemer Honz & Becker
Becker Pauline 210 W Lead student Ironwood Junior College
Beissel Leonard (Marcella) 210 Iron miner Anvil Pickands Mather
Bell Edward (Joyce) 105 Sellar shovel operator Groves Const Go
Bennetts Ida (widow) 500 Sellar Housewife 
Bennetts James 500 Sellar
Bennetts Walter (Vivian) 500 E Sellar stock man County
Garage Gog County Rd Comm Bessemer
Berg Henry (Ragna) 804 Yale carpenter Bessemer WPA  
Berg Herman (widower) Ironton Loc surface foreman Ironton Rep Steel
Berg Herman (Maria) 204 2d W retired 
Berg Norman (Susan) 701 Yale clerk Bessemer Kelto & Velin Co 
Berg Walter (Mildred) 508 Moore teamster Bessemer Honz & Becker
Berger Adolph (widower) 111 W Sellar retired
Berger Eugene 307 Longyear student Ironwood Junior College
Berger Kenneth 307 Longyear student University of Michigan
Berger Oliver (Mayme) 307 Longyear carpenter Bessemer 
Bergman Oscar Jr 506 Iron laborer Bessemer Veneer Co
Berger Thelma 307 Longyear waitress Bessemer Bernie's Cafe
Bergland Jean 801 Yale student Ironwood Junior College
Bergland John Jr (Dorothy) 801 Yale logger Lake Linden Mich 
Bergland John E Sr (Malvina) 801 Yale logger Lake Linden Mich
Bergman Ingrid 506 Iron librarian helper Bessemer NYA
Bergman John 506 Iron laborer Bessemer C & N W Ry
Bergman Leonard 506 Iron
Bergman Oscar Sonna 506 Iron laborer Bessemer WPA 
Berini John (Mary) 411 Tilden Rd Mason 
Berkovitz Esther 203 Clayberg
Berkovitz Freda 203 S Clayberg
Berkovitz Louis (Rosie) 203 Clayberg laborer Bessemer WPA 
Berkovitz Sarah housework Bessemer County Infirmary
Berling Carl Jr 209 N Sophie CCC
Berling Carl (Esther) 209 Sophie service man Bessemer Tel Co 
Berling Hannah (widow) 209 Sophie housewife
Bernadin Earl Sophie St Bersano Aplonia (widow) Palms housewife  
Bersano Martin (Emily) 205 N Sophie lineman Bessemer L S D P Co 
Bertelotti Jim (Aredenta) Palms miner Anvil Mine  
Bertolas Anna 703 Sellar secretary Bessemer Frank Duda .
Bertolas James (Mary) 703 Sellar mine Puritan Oliver Co  
Berwald Charles (Hilda) 112 W Lead  
Berwald Percy (Louise) 302 W Galena carpenter Bessemer 
BESSEMER AUTO COMPANY Ford and Lincoln U S 2
BESSEMER CHEVROLET COMPANY U S 2
BESSEMER CREAMERY U S 2 at Case ESSEMER NATIONAL BANK THE Sophie St
BESSEMER PHARMACY Sophie St
Bielecki Anton (Mary) 505 Hematite miner Ironton Rep Steel
Bielecki Joe 615 Palms Rd truck driver Bessemer WPA
Bielecki Steve 615 Palms Rd miner Anvil Mine 
Bielecki Val 615 Palms Rd Forest Service Ironwood
Billie Aldo 606 Yale miner Ironton Rep Steel'
Billie Joseph Mary 606 Yale  
Billie Marian 606 Yale
Blaha Joseph (Josephine) 209 Iron pumpman Bessemer Pump Station  
BLAHA JOSEPH A business manager Grand View Hospital Home Ironwood
Blaskowski David 106 N Peek truck driver
Bessemer City of Bessemer
Blazonich Nick (Mary) 1707 Barber miner Ironton Republic Steel 
Blengini Anna (widow) 112 Sellar housewife
Blomberg Eddie (Anne) 610 Mine carpenter Bessemer WPA
Blomberg John Taimi 610 Mine laborer Bessemer WPA
Bloom Al (Anna) 106 2d truck driver Bessemer L S D P Co
Bogando Andrew (Pauline) Telden laborer Bessemer WPA 
Bogdan Felix CCC St Ignace Michigan
Bogdan Joe 1010 Palms Rd NYA
Bogdan Stanley (Cecelia) 1010 Palms Rd laborer Bessemer WPA 
'Bogdan Victor 1010 Palms Rd CCC Meringo
Boge Albert 216 2d
Boggio James (Julia) 400 Case superintendent Water Dept City of Bessemer
Bokalis Alec 113 Mary prop Restaurant Bessemer
Bolagh Joseph Gold St
Boline Bill 303 Longyear stenographer Bessemer County Ct House,
Boline George (Irene) Beecher St station attendant
             Bessemer Park Service Station
Boline Leontine (widow) 303 Longyear housewife 
Bollini Emil 411 Beecher student University of Mich
Bollini John 411 Beecher student Italy
Bollini Peter (Katherine) 411 Beecher miner Puritan Oliver Co 
Bonjiovani John (Marian) 105 Clayberg salesman Bessemer B?Z Salve
Bonovetz Elizabeth 208 4th
Bonovetz John 208 4th clerk Bessemer Post Office
Bonovetz John (Annie) 208 4th 
Borgaro Martin (Antoinette) 304 Mine barber
Bessemer Arco's Barber Shop 
Bornholdt Henry (Amanda) W Lead bricklayer
Borsi John Palms miner Anvil Mine
Bozich Benjamin (Mary) 206 Colby Hill laborer Bessemer WPA 
Brach Dorothy Sellar St
Brach David (Elaine) 109 Mary truck driver Bessemer Michela Co,
Brach Frank Sellar St mechanic County Garage Bessemer
Brach Geraldine 112 W Colby
Brach Martin (Jennie) 112 Colby mechanic County Garage
Brach John Sellar St truck driver Bessemer Michela Co
Brach Paul Sellar St
Brach Thomas (Mary) Sellar St 
Braya Sam Jr 304 Clayberg mechanic Bessemer Gog Auto Co 
Breen Oliver (Cecilia) 210 Galena laborer Bessemer WPA 
Brekke Gust (Lorraine) 315 Mary buttermaker
Bessemer Creamery 
Brentar Anna 611 Sellar
Brentar Silvio (widower) 611 Sellar miner Puritan Oliver Co  
Bretal George (Esther) 107 Clayberg mechanic Northwestern Motor Bus
Bretal Gust (Frances) 111 Silver bus driver Northwestern Motor Bus Co,
Bria James (Ruth) 208 Sellar bookkeeper Miller High Life Warehouse 
Bria. John (Edith) Johnson's Rd teamster Bessemer  Food Shop 
Bria Joseph (Katherine) 208 Sellar fireman Anvil Mine  
Bria. Mary 208 Sellar stenographer Bessemer Nat Bank
Brighini Louis (Casire) 409 Hematite blacksmith WPA
Brown Eleanore Clayberg Beauty Operator Bessemer Marions's Shop
Brown Ethel Clayberg St student Business School
Brown Howard (Irene) 707 Yale principal Puritan Bessemer Twp Schools  
Brown Llewellyn 110 2d truck driver Bessemer U S Forest Service
Brown Richard (Elizabeth) 110 2d retired 
Brown William (Rose) 1805 Porter miner Ironton Republic Steel  
Brown William Jr (Irene) 410 Moore forest ranger Ironton
Brozanich Agnes 315 Ist Brozanich Charles 315 1st
Brozanich Dana 315 1st
Brozanich John (Rosie) 315 1st laborer Bessemer WPA 
Brozanich John 315 Ist Brozanich Katherine 315 Ist
Brozanich Magdaline 315 lst Brozanich Mary 315 1st
Brozanich Mike Milwaukee Brozanich Paul 315 Ist
Brozanich Rosie 315 1st Brozanich William 315 1st
BRUSSO ERNEST 612 Longyear Merchant Brusso & Johnson
Brusso Florence 612 Longyear bookkeeper Brusso & Johnson Store
BRUSSO JOHN (Blanche) Palms Merchant Brusso. & Johnson
Brusso Mary (widow) 612 Longyear housewife 
Buchko Anna (widow) 305 Silver housewife  
Buchko Basil 305 Silver merchant Bessemer Buchko's Store
Buchko Michael 305 Silver miner Anvil Mine
Buchko Raymond teacher Marquette Marquette Prison
Budnik Joseph (Aledes) 407 Iron foreman Bessemer C & N W Ry
Bugni Tony (Louise) 108 Silver laborer Bessemer Gog County Rd Comm 
'Bulkley William (Carol) Moore assist Forest Ranger Bessemer 
Burkle Dora (widow) Longyear housewife 
Burkle Dorothy Longyear St N Y A
Burkle George Longyear St
Burla Angale (widow) Palms housewife  
Burt Alec (Jane) 307 Claybert Grader dr Gog County Rd Comm 
Burt Carolina (widow) 812 Moore housewife  
Burt Herbert 812 Moore mason
Burt Jack 307 Clayberg CCC
Burt Loris 307 Clayberg student Ironwood Business College
Burt Maurice (Mary) 304 Lead publisher Bessemer Herald Bessemer  
Burt Rose 812 Moore tchr Bessemer Washington Sch
Burt Wayne 307 Clayberg Burt Wendel 812 Moore Gogebic County Rd Comm
Butcher Stanley (Patricia) 305 Sophie Safety Engineer Ironton Republic Steel 
Byrne Honora (widow) 206 Longyear housewife  

Cabianca. Florence 1612 Barber opr Bessemer Tel Exchange
Cabianca Calisto (Teresa) 1612 Barber  
Cabianca Esther 1614 Porter
Cabianca Gust (Antoinette) 1614 Porter fore Bessemer WPA  
Cabianca Lawrence 1614 Porter
Cabianca Rose 1614 Porter
Calabro, Carmelo (Nelly) 1704 Porter tavern keeper Bessemer  
Camilli Dante 309 W
Galena Camilli (Irma) 309 W Galena flower shop
CAMILLI SEBASTION (Assunta) 309 W Galena Postmaster Bessemer 
Carli Victor (Anna) 210 E Silver policeman Plymouth Mine 
Carlson Conrad 3 Ave W laborer Bessemer WPA
Carlson Gust (Ida) 506 2 Ave W laborer Bessemer WPA  
Carlson Herbert Irontown Loc
Carlson Herbert 213 E Sellar
Carlson Herman (Nettie) 213 E Sellar carpenter Bessemer  
Carlson Jeanette 3 Ave W housework Traverse City Mich
Carlson John (Anna) 700 Yale Ave caretaker Bessemer JonesLaughlin Property
Carlson Roy (Elna) 107 S 2 laborer Bessemer WPA
Carlson John (Edith) Ironton Loc miner Ironton Rep Steel 
Carlson John T (Ruth) 110 E. Alquist trk dr Bessemer WPA  
Carlson Elizabeth (Alec) 508 3 Ave W housewife 
Carlson Florence 213 E Sellar clerk Bessemer Relief Office
Carlson Paul (Alice) 209 Longyear miner Ironton Rep Steel 
Carlson Richard Yale Ave clerk Bessemer Bessemer Natl Bank
Carlson Waldo (Caecelia) 308 S Clayberg trk dr Bessemer Gogebic
County Road Comm 
Casanova Joe 403 1 Ave W
Casanova Mary (Simon) 403 1 Ave W housewife 
Cavalievi David (Mary) 308 S Hematite miner Anvil Mine
Caviani Charles (Freda) Palms pipeman Palms Mine 
Cavosie Angelo* (Oliva) 700 E Sellar mason County 
Cavosie Angelo 700 E Seller Detroit
Cavosie Josephine 700 E Sellar N Y A
Cebolski Joe Cinnabar St shovel opr Groves Const Co
Cech Frank (Mary) 1706 Barber miner Ironton Rep Steel 
Cegalio Lena (Albino) 808 E U S 2 housewife 
Ceno Bertha 511 E Longyear
Ceno Matthew (Vera) 1708 Barber miner Ironton Rep Steel
Ceno Peter (Catherine) 511 E Longyear office manager Bessemer
Michela Co
Cerioni Elsie 313 W Galena student Bessemer High Sch
Cerioni Freddie 313 E Galena student Ironwood Jr College
Cerioni Roger 313 W Galena student Washington D C.
Cerioni Sam (Amelia) 313 W Galena miner Anvil Mine 
Cerioni Yolanda 313 W Galena secretary Chicago III
Cerne Anton (Rosie) 1606 Hadley miner Ironton Rep Steel 
Certano Arco 309 S Moore barber Bessemer Arco's Barber Shop
Certano Clarence (Pearl) 111 1 Ave W Rec Dir WPA 
Gertano Inez 613 Palms Rd clerk Bessemer Eckman's Bakery
Certano Joe 613 Palms Rd
Certano Louisa (widower) 309 S Moore housewife 
Certano William (Clelia) 613 Palms Rd miner Ironton Rep Steel
Chakich Marco (Margaret) 110 S State miner Anvil Mine
Chaney Sidney (Annabelle) 196 S State Woodsman Und Veneer
Chart Nellie (Joseph) 111 Lead housewife 
Chelese Martin (Margaret) 609 S State miner Ironton Rep Steel
Chiambretti Battista (Florence) 615 E Sellar laborer Bessemer WPA
Chiambretti Fendente 813 Palms Rd laborer Bessemer WPA 
Chiambretti Louis (widower) 801 Palms Rd
Chiapuzio, Joseph (Anna) 602 E Longyear miner Anvil Mine
Chisholm Archie (Margaret) 211 E Mary contractor Bessemer
Chisholm Dorothy 211 E Mary student Bessemer High Sch
Chisholm Wallace 211 E Mary laborer WPA Bessemer
Christenson Carl 0 (Marie) 302 N Sophie scaler Mosinee Lumber Co
Church Albert E (Edith) 207 E Longyear dray business Bessemer
Church Raymond Longyear St mech Bessemer Bessemer Auto Co
Church Willard Longyear St trk dr Bessemer
Ciesielczyk Andrew 1802 Porter
Ciesielczyk Wanda 1802 Porter wtrs Ironwood Palace of Sweets
Cilek Frank (Ethel) 303 Beecher laborer WPA
Cilek Thomas (Mary) Clayberg St pumpman Bessemer City
Cindel Antone movie opr New York
Cindel Katherine (widow of Paul) 604 East Colby housewife 
Cindel Katherine 604 E Colby housework
Cocking Eddie (Elna) I Ave laborer Bessemer County Infirmary
Coleman Elsie stenographer 209 Tilden Rd Bessemer Bessemer Auto Co
Coleman Sylvia 209 Tilden?Rd bookkeeper Bessemer Bessemer Creamery
Coleman Vivian bookkeeper 209 Tilden Rd Bessemer Bessemer
Auto Co
Coleman Walfred 209 Tilden Rd
Coleman Wilfred 209 Tilden Rd trk dr for Bessemer Creamery
Coleman Wiljo (Gladys) 1606 Barber miner Anvil 
Coleman William (Amanda) 209 Tilden Rd farmer Bessemer
Columbo Anton E Colby St laborer Bessemer WPA
Comparini George 1816 Barber
Comparini Marco (Angeline) 1816 Barber laborer Bessemer WPA
Comparini Joe 1816 Barber
Constantino Charles (Louise) E Lead St wholesale Beer Bessemer
Anton Pricco Distributor
Constantino Frank (Margaret) 510 Sellar St laborer WPA Bessemer
Contessi John Palms miner Ramsay Eureka Mine
Contratto Andrew (Hedwig) 404 Colby painter County 
Contratto Emma Iron St Sewing Project WPA
Contralto Maria (widow of Andrew) 108 E Longyear housewife
     Corrected: Contrtlto Maria (widow of Andrew) 108 E Longyear housewife
     Correctedm by: Barb (Contratto) Erickson
Contratto Paul 108 Longyear
Contratto Peter 108 Longyear farmer
Contratto Peter (Dorothy) 118 Sellar trk dr Bessemer Bessemer Fire Dept
Contratto Paul (Marguerite) 507 E Longyear ice dealer Bessemer
Cooper Jack (Estelle) 1106 Yale timekeeper WPA 
Cooper Marie Yale Ave clerk N Y A
Corda Herman 410 Iron laborer Bessemer WPA
Corda John (Minnie) 410 E Iron retd 
Corda Walter 410 Iron CCC
Corgiat Bernard (Mary) 1702 Barber plasterer Bessemer
Corgiat Doreen 301 W Galena tchr Anvil Bessemer Twp
Corgiat Margaret 301 W Galena technician Detroit Mich
Corgiat Peter (Mary) 301 W Galena shoemaker Bessemer prop 
Corona John 613 Longyear
Corona Victor (Mary) 613 Longyear laborer County Road Comm 
Corona William 613 Longyear working in Detroit
Corullo Jennie (Vincent) 1611 Barber housewife
Cosgrove John (Martha) 707 Mine laborer Bessemer WPA
Cosgrove Kathryn 707 S Mine
Cosgrove Vincent 707 Mine laborer Bessemer Und Veneer Min
Cossi Alec (Amelia) 1812 Porter janitor Ironton Mine Office Rep Steel 
Cossi Anton 1812 Porter
Cossi Oscar 1812 Porter laborer Bessemer Und Veneer Mill
Costello J W (Dorothy) 301 Lead auditor Standard Oil Co
Costello John (Helen) 105 Tilden Rd Colby pensioner 
Costello Nick (Anne) 405 S Sophie laborer Bessemer Michela Co
Couch J G 105 S Hematite retd 
Cowan Jennie Longyear St
Cox Abe 308 E Longyear street cleaner Bessemer City of Bessemer
Cox Charles (Gertrude) 404 S Moore janitor Bessemer H Sch
Cox Charles Jr 404 S Moore
Cox Reginald (Sarah) 308 E Longyear timber framer Ironton Rep Steel 
Cox Vida 404 S Moore student Bessemer High Sch
Coxey Clyde (Mildred) 211 E Longyear insurance agent Metropolitan Life
Crenna Bruno (May) 109 E Longyear barber Bessemer Hills Barber Shop
Crenna Fred (Barbara) Sophie St plumber
Crenna Teresa (Peter) 603 E Sellar housewife
Cresswell Florence 405 E Mary tchr Bessemer High Sch
Crook Durham (Helen) 400 E Lei.,] garage Bessemer 
Crowley John (Ida) 806 Yale retd 
Cummins Bayne 302 W Lead pipe organist
Cummins Henry (Sadie) 302 W Lead s1s Ironwood Maytag Col, 
CYCHOSZ JOHN (Mary) 112 E Longyear Tailor Bessemer 
Cychosz Josephine (widow of Henry) 217 E Iron housewife 
Czajkowski David 1975 Gold
Czajkowski Michail (Madeline) 102 E Gold sls P C Monday Co 
Czajkowski Roman (Dorothy) 309 Sophie sexton Bessemer City
Czajkowski Rose (Michael) 1975 Gold housewife 

Dahl August (Katherine) 103?1st Ave W meat cutter
Bessemer John Kallender Store 
Dahlgren Betty (widow of Otto) 209 2nd Ave W
Dahlgren Swan.209 2nd Ave W laborer Bessemer WPA 
Daly Anna (widow) Longyear St Sewing Project WPA 
Davis Alfred Sellar St
Davis Carrie 205 N Moore retd
Davis Florence Sellar St nurse Grand View Hospital
Davis Frank (Nellie) 114 W Colby retd 
Dawson Dorothy 202 W Galena housewife
Debiasi Anton (Ursula) 108 W Sellar laborer Bessemer WPA
Deith James Galena St laborer Bessemer Underwood Veneer
DellAcgua Edith Sellar St steno Bessemer Michela Co
DeMarte Angelo (Laura) 508 E Longyear miner Ironton Rep Steel
DeMarte Domenic (Margaret) 209 S Beecher miner Ironton Rep Steel 
DeMarte Frank 513 E Longyear attendant Bessemer Gas Station
DeMarte Frank (Mary) 205 S Howell pumpman 
DeMarte Joe 205 S Howell
DeMarte Joseph (widower) 513 E Longyear gas station Bessemer Phillips 66 
DeMarte Pascoe 513 E Longyear CCC Camp Gogebic
DeRubeis Zenda (Dorothy) Mary St tchr Watersmeet
Destasio Michael (Josephine) 702 E Sellar tavern Bessemer
DEWEY'S Sophie St
DIMPERIO ERNEST 515 E Longyear Clothier Bessemer Harpo's
Dimperio Fred 515 Longyear trk dr Bessemer "Old Style Lager"
Dimperio John 515 E Longyear clerk Bessemer L S D P Co
Dimperio Joseph (widower) 515 E Longyear miner Anvil Mine
Dimperio Louis 515 E Longyear
Doane Arthur (Anna) 310 M Clayberg laborer Bessemer Und Veneer
Dolson Jack (Marian) 205 S Sophie wife?operator
Bessemer Beauty Shop
Donich Michael (widower) 208 E Longyear retd
Dragula Nick (Emily) N Bessemer fireman County Garage Gog Co Road Comm 
Drazkowski Frank (Bonita) 306 S Mine trk dr Bessemer Gog Co Road Comm 
Drekoils Demos 108 W Longyear laborer Bessemer G N W Ry
Drolson Bill Clayberry St laborer Bessemer WPA 
Dubinski Alice 903 Yale
Dubinski Mike 903 Yale laborer Bessemer WPA
Dubinski Stanley 903 Yale
Dubinski Stephen 903 Yale miner Ironton Rep Steel  (R
Duda Charles (Mildred) 101 Elron (R.)
DUDA FRANK (Belle) Cinnabar St Poor Commissioner & nsurance Agency Bessemer 
Duda Helmi (widow of Joe) 208 Case clerk Cut Rate Store Ironwood
Duda Robert Cinnabar St student Bessemer High Sch
DUDA'S INSURANCE OFFICE Sophie St
Dufrane Willard (Frances) 1007 Yale miner Ironton Rep Steel 
Dufray (Frances) 704 E Lead miner Ironton Rep Steel 

Eastman Albert (Jennie) 602 3 Ave W miner Ironton Rep Steel 
Eckman Eleanore 308 S Sophie Light Selling Ashland
Eckman Gust (widower) 308 S Sophie baker Bessemer Eckman's Bakery 
Eckman Hjalmer (Mae) 202 S Moore decorator & painter Bessemer 
Eckman Orville 308 S Sophie bakery delivery Bessemer Eckman's Bakery 
Eckman Ruby 202 S Moore Tchr Bessemer Twp Sch
Elliott Dona Annabelle 615 E Longyear trk dr Bessemer Michela Co
Englund Anna 908 County Ro W tchr Bessemer Washington Sch
Englund Marie (widow of Abe) 908 County Ro W housekeeper
Eppolite Anton 1702 Johnson's Rd clerk Bessemer John Kallender Store
Eppolite Arnold (Mary) 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel 
Eppolite Bernard 805 E 1st Ave
Eppolite Bruno (Lena) 1702 Johnson's Rd miner Ironton Rep Steel
Eppolite Charles 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel
Eppolite Hugo 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel
Eppolite Hugo 1702 Johnson's R miner Ironton Rep Steel
Ercoli Matt 1610 Porter St station attendant Bessemer Park Service Station
Ercoli Virgilio (Rose) 1610 Porter 
Erickson Albin 906 Hematite policeman Bessemer City of Bessemer 
Erickson Arthur 2nd Ave W miner Anvil Mine
Erickson Arthur 906 Hematite laborer Bessemer Gog Co Rd Comm
Erickson Arvid Johnson's Rd Woodsman Quigley
Erickson August (Edna) 1107 Yale miner Anvil Mine 
Erickson Edward (Anna) 505 2nd Ave W miner Ironton Rep Steel 
Erickson Edwin (Anna) 1718 Barber miner Ironton Rep Steel  
Erickson Edwin Johnson's Rd
Erickson Emil (Laura) 1609 Barber miner Ironton Rep Steel 
Erickson Erick (widower) 214 3 Ave retd
Erickson Gordon (Alfreda) 610 Mine laborer Bessemer WPA
Erickson Grace (Charles) Colby housekeeper 
Erickson Hannah (Isaac) Johnson's Rd housekeeper 
Erickson Harold (Margaret) 604 Mine Musinee Paper Co
Erickson Harry (Minnie) 204 2nd Ave W fore Bessemer Und Veneer
Erickson Hjalmer 2nd Ave W
Erickson Jeanette 1609 Barber
Erickson John 908 County Rd carpenter Bessemer
Erickson John W (Ina) 1608 Porter miner Ironton Rep Steel  
Erickson Lempi 2nd Ave W tchr Bessemer Washington Sch
Erickson Leonard (Elaine) 304 4th Ave housekeeper
Erickson Malcom 2nd Ave W
Erickson Sophie (Gust) 214 2nd Ave W housekeeper
Erickson Swan (Anna) 216 2nd Ave W janitor Bessemer Natl Bank 
Erickson Victor Johnson's Rd laborer Bessemer Und Veneer
Erickson Walter (Viola) 1607 Florence laborer Bessemer WPA 
Erickson Walter Johnson's Rd Duluth
Erickson Walter 3rd Ave laborer Bessemer WPA
Evangelisto Geno 1816 Porter Fort Snelling Minnesota
Evangelisto Mary (widow of Anton) 1816 Porter

Fabiny Edward (Lillian) 300 1st Ave W miner Penokee Rep Steel 
Fachinello Louis (Elizabeth) Palms miner Anvil Mine 
FAUHL WILLIAM (Emily) 913 County Rd Register of Probate
Bessemer Judge of Probate Nolan
Fell George 120 Ave W laborer Bessemer Soo Line
Fell Gilbert 120 Ave W
Fell James 120 Ave W laborer Bessemer Soo Line
Fell Sarah (William) 120 Ave W housekeeper 
Felling Ernest (Nellie) 110 E Longyear merchant Bessemer leather goods 
Felling Garrat 110 E Longyear
Felling Kinball 110 E Longyear
Felty Charles 310 E Longyear
Felty Harry (widower) ? 310 E Longyear butcher Bessemer  John Kollander Store 
Fermandy Delmiro (Mary) 1714 Porter laborer Bessemer WPA 
Fermandy Hipolito 1714 Porter
Ferrari Peter (Flora) 100 W Galena retd 
Fesnick John (Helen) 108 E Lead laborer Bessemer WPA
Fesnick Mike (Violet) 1804 Barber miner Bessemer WPA 
Fidanzi Andrew (Katherine) 201 N Clayberg miner
Ironton Rep Steel
Fidanzi Lucille 201 N Clayberg
Fidanzi Mary 201 N Clayberg
Figuli John (Amelia) Palms miner Anvil Mine 
Figuli Joseph (Yolanda) Palms miner Anvil Mine 
Figuli Paul Palms miner Anvil Mine.
Filippi Albert (Rose) Palms laborer Anvil Mine 
Filippini Angelo (Eda) 312 W Galena shoemaker Bessemer 
Filippini Florido 312 W Galena student Michigan University
Filippini Germinal 312 W Galena trk dr
Filippini Louis 1607 Porter N Y A
Filippini Philipo (Antoinette) 1607 Porter laborer Bessemer WPA
Filippini Tito 312 W Galena
Filter Katherine (widow) 208 S Clayberg housekeeper 
Filter Mary 208 S Clayberg Duluth Minn
Filter Paul 208 S Clayberg student Ironwood Jr College
Filter William 208 S Clayberg
Finnegan David 101 Elron
Finnegan John (Jennie) 101 Elron policeman Oliver Iron Mining
Finnegan Miles 101 Elron tchr Norway Michigan
Finnegan Richard 101 E Iron tchr L'Anse Michigan
Finnegan Warren 101 E Iron factory wkr Saginaw Mich Chevrolet
Flaa Peter (Agnes) 1608 Hadley fore Bessemer WPA
Foltz Erwin (Vera) 1610 Hadley plumber Bessemer WPA 
Forda Adolph Iron St forestry Bessemer 
Forno Elizabeth (Joseph) 609 E Longyear housekeeper 
Forno Mary 609 E Longyear housework County Infirmary
Forno Mayme 609 E Longyear tchr Bessemer Washington Sch
Forno Rose 609 E Longyear tchr Stambough Mich
Forslund Albin (Katherine) 1611 Woolsey miner Ironton Rep Steel
Forslund Andrew Jr (Margaret) 901 Yale miner Ironton Rep Steel
Forslund Earl 807 Palms Rd CCC Norrie
Forslund Helga (widow of Andrew) 1807, Johnson's housekeeper
Forslund James CCC Glenview
Forslund Walter laborer Bessemer WPA
Francesio Maurizio (widower) miner Ironton Rep Steel
Frello, John (Victoria) 1614 Barber miner Ironton Rep Steel
FRICK JOHN 3065 Sophie Undertaker & Furniture Bessemer
Fritsche Stanley Tilden carpenter Tilden 
Furmanski Anthony 213 E Iron student Michigan
Furmanski Stanley (Bonita) 213 E Iron miner 

Gardetto Anton (widower) 604 Gale laborer Bessemer WPA
Gardetto John (Rose) 1708 Porter laborer Bessemer WPA
Garland Joe (Rose) 306 S Peck mechanic Bessemer
Gastino Joseph (Mary) 103 E Sellar merchant Bessemer food shop
GEDDA ADOLPH 309 E Mary Real Estate & Insurance Bessemer
Gedda Caroline (widow) 309 E Mary housekeeper 
Gedda James (Margaret) 309 E Mary tavern Bessemer
GEDDA MICHAEL (Pauline) 206 S Clayberg Wholesale Gas & Oil Bessemer 
GEDDA'S INSURANCE OFFICE Justice of the Peace 325 S Sophie St
Genett Albert student Lansing Michigan
Genetti Emil student Ann Arbor U of Michigan
Gerovish Emil CCC
Gerovich John (Maggie) 1704 Barber miner Ironton Rep Steel
Gheller Adeline 1709 Hadley Beauty Parlor BessemerVanitee Beauty Shop
Gheller Anton (Virginia) 1709 Hadley miner Ironton Rep Steel)
Gheller Domenic (Theresa) 1509 Co Rd W 
Gheller James 1509 Co Rd W surface labor Ironton Rep Steel
Gheller Richard (Isabelle) N Moore St shovel operator ,
Giachetti Louis (Mattie) 304 E Lead miner Anvil Mine
Giachetti Paul 304 E Lead CCC Iron River
Giarola August (Mary) 1710 Hadley miner Ironton Rep Steel 
Gilchrist Clara 108 W Galena housekeeper
Gilchrist Ruth 108 W Galena housework Houghton
Gismondi Alex Galena St Puritan miner Oliver Co
Gismondi Arnaldo (Emily) County Rd blacksmith Anvil Mine
Giuliani Silvio (Sylvia) 504 E Longyear miner Ironton Rep Steel)
Glaser Louis (Rose) 408 N Sophie 
Glatzak Anton (Elisie) 106 N Sophie laborer Bessemer WPA
Glatzak John (Rose) 406 E Silver laborer Bessemer WPA 
Glatzak Josephine 201 N Beecher
Glatzak Nick (Martha) 201 N Beecher laborer Bessemer WPA
Glatzak Valentine (Theresa) 108 E Gold retd
Gobrielson Mons (Augusta) 706 S Mine laborer Bessemer WPA
Godlewski Elizabeth 303 S Case
Godlewski Helen 303 S Case student Business College Ironwood
Godlewski John (Ann) 303 S Case Stewart American Legion
Godlewski Joseph 103 N Beecher trooper Mich State Police
     Paw Paw Mich

Godlewski Rose (widow) 103 N Beecher housekeeper 
GOGEBIC ACCEPTANCE CORPORATION Peoples State Bank Bldg
Gondek Casimir (Margaret) 1709 Barber miner Ironton Rep Steel
Gondek Cecelia 1709 Barber miner Ironton Rep Steel 
Gondek Edward (Barbara) 1710 Barber miner Ironton Rep Steel
Gondek Evelyn 1709 Barber housework Ironwood
Gondek John 1702 Porter laborer Bessemer WPA 
Gondek Joseph 1702 Porter
Gondek Louis (Emma) 1802 Hadley miner Ironton Rep Steel 
Gondek Mitchell (Claudia) 605 Yale miner Ironton Rep Steel 
Gossen Eugene 207 2nd Ave W laborer Bessemer Und Veneer
Gossen Gerald 207 2nd W Ave Student
Gossen Hilary 207 2nd W Ave laborer Bessemer Und Veneer
Gossen Jacob (Frances) 207 2nd Ave W fore Bessemer Und Veneer
Gorenen George N Bessemer trk dr Bessemer pple River Mill Co
Gotta John 107 E Mary policeman Bessemer City of Bessemer
Gotta John Tilden laborer Bessemer WPA
Gotta Joseph L (Linda) 107 E Mary
Gotta Louis (Stella) Iron St gas station Bessemer Sinclair
Gotta Marco 107 E Mary student Moorehead Minn
Gotta Peter (Virginia) 107 E Mary
Grabowski Julius (Loretta) 201 E Iron painter & paper hangerBessemer 
GRAHAM PEARCE E Plumbing Heating Radio 213 Sophie St
GRAHAM PEARCE (Jennie) 405 E Mary Plumbing & HeatingBessemer 
Grassae Joe Hadley, miner Anvil Mine
Gray Catherine (widow of Walter) 400 E Longyear housekeeper 
Gray Katherine 300 E Longyear
Gray Woodward K (Goldie) 300 Longyear superintendent
Power Co Bessemer L S D P Co,
Grenquist Axel (widower) Colby Hill retired
Grenquist Kenneth (Irma) Colby Hill laborer Bessemer WPA
Grimm Ruth (widow) 704 Yale tchr Bessemer Washington' Sch
Grimn Jack 704 Yale student Ironwood Jr College
Groenen Alogonda Jacob N Bessemer housekeeper 
Guazzoni Carlo (Josephine) 609 E Sellar miner Puritan 
Guazzoni Julius 609 E Sellar
Gugliemetti Margaret Constantin 604 E Longyear housekeeper
Gusich Mick 903 S Mine laborer Bessemer WPA
Gustafson Augusta (Charles) 116 E Sellar housekeeper 
Gustafson Bernard 1113 El mechanic Points Garage Ironwood
Gustafson Birger 116 E Sellar laborer Bessemer WPA
Gustafson Carl (Bernice) 210 E Sellar electrician Bessemer L S D P
Gustafson Clarence (Elizabeth) 305 E Longyear carpenter Ironton
Rep Steel 
Gustafson Claude U S Marines in China
Gustafson Hjalmer El Ave
Gustafson John (Hulda) 1113 El Ave blacksmith Ironton Rep Steel
Gustafson Ralph El Ave
Gutowski John (Pauline) 1606 Glyuna
Guyer Mary (widow of William) Gold St tchr Bessemer Washington Sch 
Guzzo Frank (Rose) 1615 Hadlay baker Bessemer Price Bakery
Guzzo James 1102 El laborer Bessemer C N W Ry
Guzzo John (Jennie) 1102 El miner Ironton Rep Steel 
Guzzo Mayme 1102 El housework Bessemer County Jail

Haapoja Charles (Ida) Moore St
Haario Ellen 312 S Moore librarian Bessemer WPA
Haario Mary (Nestor) 312 S Moore housekeeper 
Habeny Frances (Joseph) Iron St housekeeper 
Hackonen Kate (Victor) 206 2nd Ave steambath Bessemer 
Hagen Emma (widow of Iver) 303 E Mary housekeeper 
HAGEN HERBERT 303 E Mary Salesmen Bessemer Gog Auto Co
Hakala Ivar (Anna) 1713 Porter laborer Bessemer WPA 
Hakala Kathryn (widow of Matt) 502 3rd Ave housekeeper
Hakala Matthew 502 3rd Ave miner Puritan Oliver Co
Hakala William (Hilda) 912 County Rd W trk dr Bessemer Art Johnson
Halama James 415 Iron laborer Bessemer C N W Ry
Halama John 210 E Lead
Halama Joseph 210 E Lead insurance sls Ashland
Halama Mary 206 Silver nurse Grand View Hosp
Halama, Mary (widow of Jacob) 206 E Silver housekeeper 
Halama Raymond 210 E Lead trk dr Bessemer Bessemer Creamery
Halama Theresa (Joseph) 206 Silver housekeeper

Ham Bertha 108 2nd Ave teacher Montana
Ham Elizabeth 108 2nd Ave W
Ham Margaret 108 2nd Ave secretary Detroit
Ham Margaret (William) 108 2nd Ave W housekeeper 
Ham William 108 2nd Ave W
Hamala Anges (widow of James) 212 E Silver tchr Puritan Bessemer Twp 
Hamala Frances (widow of Joseph) 210 E Lead housekeeper
Hansen Anne (widow of Conrad) 400 W Lead housekeeper 
Hansen Astrid 300 E Iron music instructor Bessemer 
Hansen Pessie 205 N Sophie steno Bessemer L S D P Co
HANSEN C LUMBER CO Lumber and Fuel 401 S Sophie St
HANSEN HALFTEN (Edna) 105 E Iron Lumber & Coal Dealer
Bessemer C Hansen Lbr Co  .
Hansen Helen 105 E Iron student
Hansen Olga 300 E Iron tchr Bessemer Washington Sch 
HANSEN OSCAR (Olive) 302 E Iron Lbr & Coal Dealer Bessemer
Hansen William 400 W Lead student Purdue
HANSEN WILLIAM (Delia) 206 N Case Lbr & Coal Dealer C HansenLbr Co 
Hanson Axel 1819 Johnson's Rd
Hardy Axel 606 E Colby
Hardy Mary Charles 606 E Colby housekeeper 
Hardy Onni 606 E Colby laborer Bessemer Michela Co
Harju Edwin (Hulda) Silver St miner Anvil Mine
Harju Elsie Ironton Loc
Harju Fannie Ironton Loc housework Detroit
Harju John (Sarra) Ironton Loc miner Ironton Rep Steel 
HARPO's MEN'S SHOP Mary St
Harris Nlinnie 1519 County Rd
Hari?is Myrtle 1519 County Rd
Harris Richard (Bertha) 1519 County Rd W miner Ironton Rep Steel
Hartwig  Harry 2nd Ave lumber grader Bessemer Und Veneer
Hasbrook Carleton 401 S Beecher student B High Sch
Hasbrook Earl 401 Beecher
Hasbrook Richard 401 Beecher announcer Ironwood W J M S
Hasbrook Richard (Lulu) 401 S Beecher printer Bessemer
Hasbrook Willard 401 S Beecher
Hauat Frank (Nelma) 305 S Peck mechanic Bessemer Gog Auto Co
Hauta Reino (Ina) 101 N Peck sIs Bessemer Gog Auto Co
Hauta Verner (Betty) 215 E Iron clerk Bessemer Apple River Mill
Hautala Arvo (Esther) Moore St woodsman Turpeinen Co
Hayes Clarence 405 S Beecher
Hayes Howard (Helen) Clayberg St laborer Bessemer WPA
Hayes John Agnes 405 S Beecher retd 
Hayval Roy (Wilma) 305 Spring trk dr 
Hayvala Tapani (Ida) 801 ematite laborer Bessemer WPA 
Hellman Anna (widow) 301 4th Ave W 
Hellman Anna (widow) Clayberg St housekeeper 
Hellman Eleanor 407 S Clayberg
Hellman Elsie 407 Clayberg steno Bessemer Gog Auto Co
Hellman Ina 407 Clayberg steno Ironwood Gog Auto Co
Hellman John W (Ebba) 800 S Moore reporter Bessemer Iron DailyGlobe 
Hellman Katherine (widow) 604 S Mill housekeeper 
Hellman Victor 301 4th Ave W laborer Bessemer WPA
Hellman William (Carrie) 407 S Clayberg janitor Bessemer Washngton Sch 
Hendrickson Elmer 1611 Glyuna CCC
Hendrickson Ernest 1611 Glyuna
Hendrickson Lawrie 1611 Glyuna Und Veneer
Hendrickson Matt (Martha) 105 N Beecher trk dr Bessemer Und Veneer
Hendrickson Oscar (Helga) 1611 Glyuna laborer Bessemer WPA
Hendrickson Walter (Florence) 213 2nd Ave W proprietor Gas StaBessemer 
Hendries Christine (Charles) 103 E Iron housekeeper 
Hetherington Edward (Louella) Yale Ave miner Ironton Rep Steel
Hieta Oscar (Jennie) 1608 Glyuna laborer Bessemer WPA 
Hietanen Charles (Hilda) 1806 Barber miner Ironton Rep Steel
Hietanen Eileen 1806 Barber Chicago.
Hill Andrew (Mary) 1702 Hadley farmer 
Hill Arthur (Ellen) 1607 Barber miner Ironton Rep Steel 
Hill Caroline (Leonard) 108 Ist Ave W tavern Bessemer Home Tavern 
Hill Earl Johnson's Rd laborer Bessemer WPA
Hill Edwin 108 1st Ave
HillI Hugo (Amelia) 405 E Longyear Mayor barber Bessemer Hill'sBarber Shop 
Hill Oscar (Edith) 1800 Johnson's Rd farmer 
Hill Wilfred 108 Ist Ave tavern Bessemer
Hodak Ann 106 S Moore bookkeeper Bessemer Gog Auto Co
Hodak Charles (Mary) 106 S Moore mechanic Bessemer Gog Auto Co
Hodak Mary 106 Moore ticket agent Ironwood Northwestern Motor Bus Co
Hodak Steve 106 S Moore handyman Bessemer Gog Auto Co
Hodsdon Esther 206 E Longyear tchr Harding Sch Bessemer Twp
Hoeft Clarence (Vera) Iron St trk dr Bessemer Gog Co Rd Comm
Hoeft Emma 100 E Iron opr Bessemer Tel Exchange
Hoeft Julius (Edith) 306 E Sellar carpenter Bessemer
Hoeft Paul (Ethel) 612 E Sellar mechanic Ironton Rep Steel 
Hoeft Pauline 100 E Iron opr Bessemer Tel Exchange
Hoeft Pauline (widow of Julius) 100 E Iron housekeeper  (Rj
Hoeft Pearl 612 E Sellar kitchen hlpr Grand View Hospital
Hoffman Alden 509 3rd Ave
Hoffman Charles (Victoria) 509 3rd Ave W laborer Gog Auto Co Rd Comm 
Hoffman Evelyn 509 3rd Ave nurse Chicago
Hoffman Walter 509 3rd Ave mechanic Bessemer Bessemer Auto Co
Hoffman Henry (Nina) 107 E Iron janitor Bessemer High School
Hoffner Emma 311 N Sophie housekeeper 
Hoffner Frank (Jennie) 122 E Silver electrician Ironton Rep Steel
Hoffner Joseph 311 N Sophie laborer. Bessemer Und Veneer
Hoffner Rachel 311 N Sophie WPA
Hoffner Robert 112 E Silver mechanic Gog Auto Co
Holdorf Bertha Iron St housekeeper 
Holevac Frank Palms laborer Anvil Mine
Holevac John Palms
Holevac Marco (Magdalina) Palms pumpman Anvil Mine 
Holup Anton 309 N Moore forestry
Holup Bernard 309 N Moore
Holup John 309 N Moore laborer County Rd Comm
Holup John (Angnes) 309 N Moore 
Holup Peter
Holup Vincent laborer Bessemer WPA
Honkala William (Mabel) 213 2nd Ave W miner Anvil Mine
Honz Rudolph (Amelia) 3?9 W Lead merchant Bessemer Honz; Becker 
Hook George (Ann) 1609 Woolsey laborer Bessemer WPA 
Hook Joseph 305 S Beecher timekeeper Bessemer WPA,
Hook Mike (Mary) 305 S Beecher retd
Hovey Ralph (widower) 802 E U S, 2 carpenter Bessemer
Hudnik Mike (Mildred) Clayberg St Diesel man
Huhtala. Eli (Ina) 1610 Glyuna
Hunt Sammuel (Frances) Palms Head of R 0 T C Bessemer U S Army
Hyvari Heino (Marian) 603 E Sellar laborer County Rd Comm
Hyvohen Hugo (Marie) Palms miner Anvil Mine

Isdebski Antone (widower) 606 E Lead retd
Isdebski Leo (Ellen) 506 S Mine deputy sheriff Gog County 
Ivonen Ensio (Florence) Ironton Loc mechanic Bessemer Chevrolet
Izworski George 1801 Hadley
Izworski George (Anna) 1801 Hadley laborer Bessemer WPA


Jacobson Albert (Myrtle) 805 Yale janitor Bessemer Barber School
Jacobson Arthur (Edith) 1800 Barber laborer Bessemer WPA
Jacobson Gunnard (Vienna) 503 E Iron laborer Bessemer WPA
Jacobson Gust (Jennie) 1606 Porter electrician Ironton Rep Steel
Jacobson Eli (Signe) 305 S Case miner Ironton Rep Steel 
Jacobson Emma (widow of Otto) 210 3rd Ave W housekeeper
Jacobson Erick (Alma) 1902 Johnson's Rd miner Puritan Oliver Co
Jacobson Ruth 1902 Johnson's Rd
Jacobson Thure 210 3rd W Ave
Jacobson Walter (Mary) 1720 Barber miner Anvil Mine  ,
Jago Charles 105 Colby Hill Rd
Jago Charles H (widower) 105 Colby Hill Rd pumpman Bessemer City 
Jankovick John (Agnes) 105 E Gold Alderman Bessemer 
Janov Joseph (Mary) 204 E Silver electrician Bessemer 
Jaskolski Helen 110 E Lead
Jaskolski John (Alice) 108 N Peck miner Ironton Rep Steel
JEZEK JAMES 114 E Silver Civil Engineer Gog County Rd Comm
Jezek Joseph (Hildegard) 407 N Moore embalmer Bessemer J J Frick
Jezek Leonard 114 E Silver tchr Bessemer Washington School
Jezek Peter (widower) 114 E Silver retd 
Jezek Charles (Veronica) 111 E Gold merchant Bessemer Jezek's Store 
JEZEK GEORGE (Margaret) 308 W Lead Pharmacist BessemerPharmacy 
Johns Alexander (Elizabeth) 408 E Sellar retd 
Johnson Adolph (Christine) 807 S State retd 
Johnson Alfred 1715 Johnson's Rd laborer Ironton Rep Steel
Johnson Alfred M (widower) 913 County Rd Comm laborer GogCounty Rd Comm 
Johnson Alfred 0 Hilma 119 E Sellar farmer 
Johnson Arthur 807 S State coal dealer Bessemer
Johnson Arvid 112 E Colby
Johnson August 807 S State city weigher Bessemer City
Johnson Bernard 112 E Colby
Johnson Carl (Emma) 3 Ave forestry Bessemer
Johnson Carl A (Johanna) Lead St pumpman Bessemer City Pump Station
Johnson Charles 209 4th Ave W pumpman Geneva Oliver Co
Johnson Charles W (Hilda) 710 E County Rd fore Gog County Rd Comm 
Johnson Clara 119 E Sellar housework at home
Johnson Clarence (Geneveive) 1609 Florence laborer Bessemer,
Johnson Edith Lead student Detroit
Johnson Eino (Mary) 214 W Galena irk dr Connors Lbr Co
Johnson Evav 1715 Johnson's Rd laborer Bessemer Und Veneer
Johnson Florence 807 E State tchr Anvil School Bessemer Twp
Johnson Gust (Hulda) 600 S mine carpenter WPA
Johnson Gustav 1715 Johnson's Rd laborer Bessemer C N W Ry
Johnson Helga (widow of Andrew) 107 3rd Ave W housekeeper
Johnson Helen 710 E County Rd nurse Augustana College Chicago
Johnson Henry (Lina) 908 Spur barber Bessemer Sanitary BarbeShop 
Johnson Herbert (Dorothy) 112 E Colby laborer Bessemer WPA
Johnson Herbert (Hildar) 100 E Silver carpenter WPA
Johnson John Jr 401 E Longyear timekpr Milwaukee Oil  Gear Co
Johnson John M 320 S Moore electrician
Johnson John R (Clara) 411 E Longyear merchant Bessemer Johnson Hardware Store 
Johnson John W (Sophie) 401 E Longyear? proprietor Bessemer Sanitary Bottling Works 
Johnson Lawrence 710 E County Rd CCC
Johnson Lawrence 112 E Colby laborer Bessemer WPA
Johnson Leonard 1715 Johnson's Rd
Johnson Leonard (Violet) Sellar St sIs Bessemer
Johnson Lloyd 107 3rd W Ave laborer Bessemer WPA
Johnson Margaret Lead St
Johnson Oscar (Hilma) 112 E Colby laborer Bessemer WPA (11)
Johnson Otto (Anna) 1715 Johnson's Rd farmer 
Johnson Reuben (Catherine) 701 E County Rd merchant Bessemer
Johnson's Hardware 
.Johnson Victor (Mary)'600 3rd Ave miner Puritan Oliver Co 
Johnson Waldo 107 3rd W Ave N Y A
JOHNSON WALTER (Norma) 109 E Longyear Merchant Bessemer

Johnston Helen Cinnabar St
Johnston Margaret (widow of A D) Cinnabar housekeeper 
Joswiak George Jr (Josephine) 106 E Lead laborer Bessemer WPA

Joswiak George Sr (Stella) 108 E Lead tavern Bessemer 
Jubik Thomas (Louise) Route 1  laborer Bessemer WPA 
Juliann! Ernest U S 2 miner Ramsay Castile Mining Co
Julianni Joseph (widower) U S 2 
Juntunen Gilbert 606 Yale pumpman Grand View Pumphouse
Juntunen John 1614 Barber laborer Bessemer Und Veneer
Juntunen Verner (Faye) 1614 Barber laborer Bessemer Und Veneer
Juopperi Thomas (widower) 408 E Silver miner Anvil Mine
Jurasin Joseph (Julia) 407 1st Ave miner Ironton Rep Steel
1938 City Of Bessemer Michigan
Kalla Heine Ironton Loc
Kalla Mildred Ironton Loc housework Detroit
Kalla Nick (Sannah) Ironton Loc laborer Bessemer WPA 
Kallan Slava (Margaret) 1706 Johnson's Rd miner Ironton Rep Steel
KALLANDER JOHN (Clara) 208 N Sophie Merchant Bessemer Kal? ander's Store 
Kallio Matthew Mac 212 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Kalusha Rudolph (Mary) 201 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Kandilas John Mary St barber Bessemer Sanitary Barber Shop
Kangas Arvid (Margaret) 303 S Hematite laborer Bessemer WPA
Kangas Elizabeth 606 S Moore bookkeeper Bessemer Kelto  Veline
Kangas Minnie 203 S Moore housekeeper
Kangas Vienna 303 S Hematite
KANNING ERNEST (Edna) 307 N Moore Pastor Bessemer Trinity
Lutheran Church
Kansas Lydia 203 S Moore housekeeper
Karjula Mary (widow of Charles) 909 County Rd W housekeeper
Karjula Taimi 909 County Rd W clerk Milwaukee
Karjula Waino 909 County Rd W laborer Bessemer C N W Ry
Karjula William 909 County Rd W miner Ironton Rep Steel
Karvonen Fannie (widow of Nesto) 706 S Moore housekeeper
Karvonen Reino 706 S Moore laborer Bessemer WPA
Kaseno George (Mary) Palms Miner Anvil Mine
Kaseno John Palms miner Anvil Mine
KASTMAN FRANS (Maria) 113 W Sellar Pastor Bessemer Shar Lutheran Church
Kastman Runa 113 W Sellar
Kataja Amanda (widow of Richard) 212 W 2nd Ave Sewing Project Bessemer WPA 
Kataja Ruth 212 W 2nd Ave student Muskegon Mich
Katich Nicholas 207 4th Ave W miner 
Keenan Hugo (Magdalene) 108 S State trk dr Bessemer Hansen Lbr
Kelly John Anna 600 2nd Ave W laborer Bessemer Und Veneer
Kelto Emil (Lillie) 102 2nd Ave W merchant Bessemer Kelto  Velin
Kelto Reuben 102 2nd Ave W student Michigan
Kelto Vivian 192 2nd Ave W tchr Wakefield Michigan
Keough William (Heden) 112 E Lead carpenter Bessemer WPA
Kevari Matt Jr (Kate) 115 1st Ave W forestry
Kevari Matt Sr (Suzanna) 907 County Rd W lab County Rd Comm
Kinnunen Charles (Josephine) 102 W Colby fisherman 
Kinnunen Henry (Hilja) 203 Springs 
Kitto, Earl (Mary) 109 E Sellar laborer Bessemer WPA
Kitto Lenore (widow of James) 109 E Sellar Sewing Project Bessemer WPA 
Kivisto Rudy (Helen) Palms miner Anvil Mine 
Klavinsky Josephine (widow of John) 301 E Silver housekeeper  
Knight Fred (Agnes) 403 N Moore Campcook & Alderman S Bessemer Und Veneer 
Knight Rudolph 403 N Moore studenf
Knintila Arthur 1814 Hadley laborer Bessemer WPA
Knintila Elma 1814 Hadley Bessemer N Y A
Knintila Richard (Alma) 1814 Hadlcy  (R
Knobloch Eleanore 305 W Lead tchr New Jersey
Knobloch Fiella 305 W Lead tchr Bessemer Washington School
Knobloch George (widower) 305 W Lead pumpman Bessemer Pump Station City
Knobloch Pauline 305 W Lead tchr Milwaukee Wis
Knudsen Byorne (Inez) 701 S Moore 
Knudsen Shirley 701 S Moore student
Korhonen Bertha 1810 Porter clerk N Ironwood Snellman's Grocery
Korhonen Charles 1810 Porter miner Ironton Rep Steel
Korhonen Ina 1810 Porter  
Korhonen John 1810 Porter laborer Bessemer WPA
Korhonen John (Jennie) Clayberg proprietor Garage Bessemer 
Korhonen Ruth 1810 Porter housework Chicago
Korhonen Verner 1810 Porter
Korich George 110 W Lead laborer Bessemer Underwood Mill
Koronski Betty 314 E Longyear student Michigan
KORONSKI GEORGE (Ethel) 314 E Longyear County Supt & Engineer County Rd Comm  
Korpela El (Ida) 810 E U S 2 carpenter Bessemer WPA (9) 
Korpi Arthur 504 3rd Ave W Korpi Carl 504 3rd Ave
Korpi Helen 504 3rd Ave W Sewing Project WPA
Korpi Hjalmer (Hannah) 113 W Longyear barber Reno 
Korpi Kathryn 504 3rd Ave W
Korpi Wilma (widow of Jalo) 504 3rd Ave W housekeeper  
Koshela Elizabeth (widow) 904 County Rd W Sewing Project Bessemer WPA
Koski Eric (Lempi) 1615 Porter laborer Bessemer WPA  
Koski Helvi 304 4th Ave .
Koski Margaret widow of Henry
Koski Reino (Vienna) 1818 Barber laborer Bessemer WPA 
Koski William (Emelia) 304 4th laborer Bessemer WPA
Koskinen Louis (Helen) Galena St mechanic Bessemer Gog Auto Co 
Kosmicki Eugene Case St
Kosmicki Frank (Josephine) Case St carpenter Bessemer WPA 
Kosmicki Joseph Case St Kostello Ann 800 S Mine Saulte Ste Marie
Kostello Anton 800 S Mine
Kostello Edward (Anna) 800 S Mine 
KostelIo, Frank 800 S Mine surface labor Anvil Mine
Kostello John 800 S Mine Pontiac
Kostello Joseph 800 S Mine
Kostello, Michael 800 S Mine Pontiac
Kott Chester Cinnabar St miner Ramsay Castile Mining Co
Kott Theodore Mary Cinnabar St miner Ramsay Castile Mining Co
Kovacevich Tom (Magdeline) 108 4th Ave W miner Puritan Oliver Co 
Kristiansen Axel (Emma) 315 S Sophie jeweler Bessemer 
Krocker Matthew (Josephine) 1712 Barber miner Ironton Rep Steel 
Kubeny Andrew (Alice) 907 Yale miner Ironton Rep Steel 
Kubiak Thomas (Johanna) 209 E Mary tavern Bessemer
Kuivinen Elmer (Edith) 312 E Longyear dentist Bessemer 
Kujala Edwin Iron St laborer Bessemer WPA
Kulascewicz Daniel 204 N Sophie Theatre & Cafe Bessemer  
Kulascewicz David (Florence) 120 E Lead Theatre & Cafe Bessemer 
KULASCEWICZ LEONARD 114 E Iron asst cashier Bessemer Natl Bank
Kutrovoc Millie 804 Spur
Kutrovoc Tom (Magdaline) 804 Spur miner Geneva Oliver Co  
Kytta Oscar (Hilma) 905 S Hematite laborer Bessemer WPA  


Copyright 1990 - 2006 by MattsonWorks

L

Lalich Mary 500 3rd Ave W student Battle Creek Mich
Lalich Mike 500 3rd Ave W trooper Mich State Police
Lamoreaux Martin Longyear St music instructor Bess Twp Schs
Lampi Henry 110 E Colby teamster Bessemer Kelto & Velin
Lampi Herman 110 E Colby
Lampi Herman (Emelia) 110 E Colby miner Ironton Rep Steel 
Lappi Andrew (Mary) 509 2nd Ave W laborer Bessemer WPA 
Lappi Hjalmer (Sylvia) 509 2nd Ave W laborer Bessemer WPA 
Lappi Toivo (Irja) 1816 Hadley wife on sewing project Bessemer WPA 
Larson Swan (widower) 209 E Sellar carpenter Bessemer WPA 
Lascody Andrew (Minnie) Mine St blaster Bessemer WPA
Lascody Bertha (widow of John) Mine St housekeeper 
Lascody John (Harrie) 208 W Colby tavern Bessemer Cotton Club
La. Voy Fred (Effie) 405 S Sophie painter Bessemer
Laughner Daniel (Dagmar) Lead St mechanic Johnson's Garage
Le Claire Herman (Josephine) 507 E Sellar miner Ironton Rep Steel
Lelmini Charles (Angeline) 609 Palms Rd miner Anvil Mine 
Lelmini John 609 Palms student Moorehead Minn
Lelmini Mary 609 Palms student Milwaukee Wis
Lelmini Raymond 609 Palms truck driver Anvil Mine
Lepisto Sanna (widow of August) 506 3rd Ave W sewing project Bessemer WPA 
Leskovianski Alex (Mary) 1711 Porter miner 
Leskovianski Gust 1814 Porter CCC
Leskovianski John 1814 Porter
Leskovianski Joseph 1705 Porter laborer Bessemer WPA
Leskovianski Joseph 1814 Porter
Leskovianski Julia (widow of Joseph) 1705 Porter housekeeper
Leskovianski Mary 1705 Porter 'housework Chicago
Leskovianski Max (Julia) 1814 Porter dry man Ironton Rep Steel
Leskovianski Julia 1814 Porter housework Detroit
Leskovianski Margaret 1705 Porter clerk NYA
Leskovianski Steve 1814 Porter
Lesky Helen 604 3rd Ave W housework Houghton
Lesky Louis (Mary) 604 3rd Ave W miner Ironton Rep Steel 
Lester John 510 E Iron factory worker Chicago
Lester William Margaret 510 E Iron retired 
Leuzzo Christine Ironton Loc housework Hinsdale III
Leuzzo Frances (widow of Sam) Ironton Loc housekeeper 
Leuzzo Jerry Ironton Loc mechanic Bessemer Gog Auto Co
Leuzzo Mayme Ironton Loc sew project Bessemer WPA
Leuzzo Sandina Ironton Loc housework Ironwood
Linamaa Matt (Pearl) 305 Spring laborer Bessemer WPA
Lind John Taimi 1101 Yale miner Anvil Mine 
Lind Norman 1101 Yale
Lindstrom Raymond (Theresa) 1607 Porter laborer Bessemer WPA
Lintelmann Arthur (Emma) 201A Sophie salesman Bessemer
Lobb Cecil 409 S Clayberg teacher Chisholm Minn
Lobb, Edward (Annie) 409 S Clayberg retired 
Lobb Granville 409 S Clayberg
'Lobb Louetta 409 S Clayberg student
Lobb Minerva 409 S Clayberg teacher Ramsay Bessemer Twp School
Lobb Richard 409 S Clayberg
Lobb Zelda 409 S Clayberg teacher Bessemer Barber School
Lompart John Mine St
Loncharte Anna 110 3rd Ave W housework
Loncharte, Anton 107 2nd Ave W
Loncharte Francis 107 2nd Ave W
Loncharte, June 107 2nd Ave W stenographer
Loncharte Louis 110 3rd Ave W janitor Bessemer Catholic Church
Loncharte Lucille 107 2nd Ave W teacher Pontiac
Loncharte Robert 107 2nd Ave W shipwork Detroit
Loncharte Robert (Lucille) 107 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Loncharte Vincent (Emily) 110 3rd Ave W laborer Bessemer WPA
Lonson Ben (Evelyn) Longyear St restaurant Bessemer Sping's
Loppon, Florence Iron St Milwaukee Wis
Loppon Frank Jr 405 E Iron laborer Bessemer C N W Ry
Loppon Frank Sr (Frances) Iron St farmer 
Loppon Joseph Iron St
Lucas Alice 104 3rd Ave W waitress Superior Wis
Lucas Elsie (widow of Rudolph) 307 S Case 
Lucas John (Magdaline) 104 3rd Ave W miner Puritan Oliver Min Co,
Lucas Magdeline 104 3rd Ave W housework Minneapolis Minn
Lucynski Evelyn Colby St Bessemer NYA
Lucynski Frank (Frances) Colby St 
Lucynski. Marjorie Colby St Bessemer NYA
Lundgren Edward (Rose) Palms policeman Anvil Mine
Luoma Isaac (Julia) 1609 Glyuna clerk Puritan Red  White Store
Lurenzetti John 2nd Ave
Lustig Toivo (Ellen) 1715 Barber timber framer Ironton Rep Steel
Lutz Charles (Margaret) 708 E County Rd drug store Bessemer
Luxmore Betty 309 S Sophie
Luxmore Gordon (Mary) 309 S Sophie laborer County Rd Comm
Luxmore John 309 S Sophie Assistant County Clerk Bessemer County
Luxmore John (Lillis) Sellar St
Luxmore Phoebe Mine St housekeeper
Luxmore William Mine St salesman Roach  Seeber
Lyons Agnes 206 E Longyear teacher Bessemer High School
Lyscheck Albina 101 N Peck student Marquette
Lyscheck Amelia 101 N Peck nurse Ann Arbor University Hosp
Lyscheck Amelia (widow of Michael) 101 N Peck housekpr 
Lyscheck Anne 101 N Peck information clerk Ann Arbor Hospital
Lyscheck Joseph 101 N Peck Detroit
Lyscheck Josephine 101 N Peck student Marquette
Macardini Peter 505 E Sellar miner Geneva Oliver Co 
Maccani Ann 108 E Colby teacher Montreal
Maccani Avelio (Celia) 207 E Iron fireman Bessemer City
Maccani Inez 213 W Lead stenographer Bessemer Natl Bank
Maccani Isadore 213 W Lead clerk Bessemer A & P Store
Maccani James 213 W Lead Bessemer Und Veneer
Maccani Joseph (Henrietta) 213 W Lead carpenter Bessemer 
Maccani Joseph (Teresa) 106 W Sellar miner Ironton Rep Steel
Maccani Katherine (widow of Cyrill) 108 E Colby housekpr 
Maccani Leo (Gertrude) 205 E Iron manager Bessemer A & P Store
Mae Donald Evelyn Iron St nurse Gogebic County Infirmary
Mac Donald John (Mary) 1701 Barber watchman Ironton Rep Steel
Makela, Frans (Taimi) 1714 Hadley laborer Bessemer WPA 
Makela Frank (Hilja) 1615 Glyuna laborer Bessemer WPA 
Maki Eugene 904 S Hematite
Maki Isaac 904 S Hematite
Maki Ivar (Anna) 1802 Barber miner Ironton Rep Steel 
Maki John 911 County Rd W Spring St factory worker
Maki Lawrence (Raune) 1200 W Iron salesman Bessemer
Maki Mary 911 County Rd W Spring St housekeeper 
Maki Matt (Anna) Moore St fisherman  I
Maki Matt (Mary) 601 2nd Ave W laborer Bessemer WPA 
Maki Oscar (Mildred) 200 W Iron truck driver Co Rd Comm
Maki Rachel 204 W Iron
Maki Ruth 204 W Iron stenographer Milwaukee Wis
Maki Toivo 200 W Iron employment agency Ironwood Employment Office
Maki Tyni 911 County Rd Spring St teacher
Maki Verner 904 S Hematite miner Anvil Mine
Maki Violet 904 S Hematite
Maki Walter E (Ellen) 205 N Sophie city clerk Bessemer City
Maki Walter 904 S Hematite laborer Bessemer C N W Ry 
Maki William (widower) 204 W Iron tavern Bessemer 
Malanson Cleo 202 Sophie scholastic at Duluth
Malanson Ursula 202 Sophie scholastic at Duluth
Mallory Leo (Agnes) 104 E Silver bus driver N W MotorBus
Mandelin John (Vienna) 212 W 2nd Ave laborer Bessemer WPA
Mannie Eleanor 210 2nd Ave W
Mannie Elsie 201 2nd Ave W clerk Bessemer Ben Franklin Store
Mannie Fannie 210 2nd Ave W housework
Mannie Jacob (Amelia) 210 2nd Ave W logger Marenisco 
Mannie Matt 210 2nd Ave W fireman Bessemer City
Mannie Mildred 210 2nd Ave W Patient Grand View Hospital
Mannie Walter 210 2nd Ave W
Mannie Wilbert 210 2nd Ave W
Mannisto William (Alma) Eli Ave laborer Bessemer WPA 
Mann Arthur (Eleana) 305 Longyear Ironwood Relief Off 
Marauder Emil (Anna) 407 E Longyear carpenter Anvil Mine
Marcheck Mike Iron St
Marcheck Paulina Iron St
Marchello John (Sylvia) 303 W Lead tavern Bessemer 
Marchello John. 303 W Lead bookkeeper Bessemer Pearce Graham
Marchello Lucy 303 W Lead asst teacher Bessemer Wash School
Marconeri Frank 1613 Barber student Moorehead Minn
Marconeri Inez 1613 Barber
Marconeri Nello (Armenia) 1613 Barber miner Ironton Rep Steel
Marconeri Victor (Maria) 1711 Barber miner Ironton Rep Steel
Margetta Jerry (Mary) 1610 Woolsey miner Ironton Rep Steel
Marinetti Albert (Angeline) 317 S Sophie pool room Bessemer
Marshalek Peter (Nina) Lead St 
Martin Lawrence (Lillian) 109 N Beecher truck driver County R Comm
Martini Anton 109 W Lead
Martini David 109 W Lead pipeman Ironton Rep Steel
Martini Joseph 109 W Lead
Martini Madeline (widow of John) 109 W Lead housekeeper 
Martini Mayme 109 W Lead nurse Gog County Hospital
Marzari Albert Palms treasurer Bessemer City
Marzari Bernard Palms machinist Anvil Mine
Marzari Guy (Angela) Palms miner Anvil Mine
Marzari Jennie Palms nurse Grand View Hosp
Marzari Louis (widower) Palms mechanic Anvil Mine 
Mascotti Albino (Angeline) 604 E Sellar miner Anvil Mine 
Mascotti Beni (Mary) 200 Carlson mason Bessemer WPA 
Mascotti Emil 200 Carlson ins agent Bessemer Gog Accep Corp
Mascotti Irma 604, E Sellar clerk Bessemer Honz & Becker
Mascotti Louis 200 Carlson Hansen Lumber Co
Mascotti Silvio 604 E Sellar secretary Bessemer Probate Judge
Maslonka Stanley (Bernice) Route 1 miner Ironton Rep Steel
     correction:   Maslanka Stanley (Bernice) Route 1 miner Ironton Rep Steel
      

Masnaghetti Joseph (Irene) 410 S Moore laborer County Rd Comm
Massa Domenic (Mary) 208 W Galena tavern Bessemer 
Massa John 208 W Galena student Milwaukee Wis
Massie Eleanore 402 W Lead student Ann Arbor U of Mich
Massie Leo 200 W Lead teacher Bessemer High School
Massie Napoleon (widower) 200 W Lead retired 
Massie Paul (Jane) 402 W Lead contractor Bessemer 
Matonich Ann 1710 Johnson's Rd
Matonich Joseph (Katherine) 1710 Johnson's Rd miner Ironton Rep
       Steel 
Matonich Mary 1710 Johnson's Rd housework Bessemer
Matonich Mike 1710 Johnson's Rd CCC
Matrella Geno 301 S Hematite sta attendant Bessemer Cities Service
Matrella Raineri (Edith) 412 E Sellar clerk Bessemer Honz & Becker
Matrella Rosalind 301 S Hematite
Mattaini Peter (Hazel) 311 W Galena miner Puritan Oliver Co
Mattson John (Helmi) 1615 Hadley truck driver Bessemer Quigley
Mattson Anna (widow of Richard) 114 Gold clerk Yale Store
Mattson Marjorie 114 Gold housework (private home)
Mattson Marshall 114 Gold CCC Camp Norrie
Massa Evelyn 208 W Galena stenographer Mullen's Dentist
Maunu Waino (Hilda) 201 S Howell miner Anvil Mine
Maunu William (Josephine) 311 4th Ave W laborer Bessemer WPA
Mautino Faustino 607 S State housework
Mautino Frank (Mary) 5085 Moore shoemaker Bessemer 
Mautino Joe 5085 Moore student Ferris Institute
Mautino Joseph 607 S State CCC
Mautino Mary 5085 Moore teacher Puritan Bessemer Twp
Mautino Mayme 607 S State clerk Bessemer Sulberg Store
Mautino Peter (widower) 607 S State miner Puritan Oliver Co
Maxin Clement (Josephine) 606 S Mine foreman Bessemer Soo Line
Mazanec Alois 609 S Mine clerk Bessemer L S D P Co
Mazanec Anna 609 S Mine teacher Two Rivers
Mazanec Anton (Anna) 609 S Mine retired 
Mazanec Bernard 609 S Mine restaurant Bessemer Bernie's Cafe
Mazanec George (Leona) 206 W Sellar mgr Bessemer Gog AccepCorp
MAZANEC'S INSURANCE AGENCY Peoples State Bank Bldg
McCarthy Julia (widow of Edward) 110 E Silver sew proj Bessemer WPA 
McCune Stuar t (Madeline) Galena St teacher Bessemer High Sch
McKie William (Cecelia) 404 S Peck mine formn Oliver Co 
McKinney Anna (widow of George) 201 N Sophie housekpr 
McMinn Arloa 700 S Moore teacher Birmingham Mich
McMinn Francis 109 2nd Ave switchman Bessemer Soo Line
McMinn Frank (Josephine) 109 2nd Ave switchman Soo Line 
McMinn Ruth 109 2nd Ave
McMinn William (Matilda) 700 S Moore retired  '
McMinn William 700 S Moore
Meagher Joseph Ellen 409 E Mary fireman Bessemer County Garage
Medlyn Howard (Lillian) 305 W Colby laundry Ironwood Peerless
       Laundry 
Melanson Mabel (widow of Andrew) 202 Sophie prop Restaurant
       Bessemer Dewey's
Melville Elmer 210 W Calena
Menara John (Alice) 1808 Hadley miner Ironton Rep Steel 
Menghini Frank 107 W Lead ice cream maker Bessemer Bessemer
      Creamery
Menghini Isabel 107 W Lead works in mother's Pastry Shop
Menghini Louis (Lena) 107 W Lead hoisting engineer Ironton Rep
             Steel 
Merlo Leo (Helen) 306 E Sophie cashier Bessemer Natl Bank.
Mesich John (Evelyn) 405 E Sellar miner Anvil Mine
Meyers John (Mary) 508 E Iron carpenter Bessemer 
Meyers Joseph (Julia) 106 E Colby truck dr County Rd Comm
MEYERS LEONARD 508 E Iron Engineer County Rd Comm
Michela Camilla 202 W Sellar housekeeper
Michela Charles (Mary) 202 W Sellar beer dstbtr Bessemer 
MICHELA COMPANY Fuel and Bldg Material E Mary St
MICHELA JOSEPH (Mary) Sellar St retail coal & lumber Bessemer
Michela Co Michola Samuel (Ida) Ironton Loc laborer Bessemer WPA  
Michelli Camilla (widow of Mark) 501 E Mary housekpr  
Michelli James (Louise) 208 S Sophie tavern Bessemer Jimmie's
Michelli Joseph (Irene) 409 E Longyear mechanic Bessemer Auto Co
Michelli Louis (Olive) 311 E Mary plumber Bessemer WPA  
Michelson Milton (Elsie) 304 4th Ave slsmn Roach & Seeher 
Mickola Dagne Ironton Loc housework Chicago III
Mickola Mildred Ironton Loc clerk Bessemer Abelman Co
Mihelotti John Galena St Milan John (Mayme) 406 W Lead supervisor WPA 
Milan Margaret 406 W Lead student St Scholastic Duluth
Milaski Bernard (Sophie) Palms miner Palms Mine (11)
Miller Mary 903 Yales
Milzarski Adam 106 E Gold forestry'
Milzarski John (Victoria) 106 E Gold retired 
Milzarski Ramon 106 E Gold
Minard Pearl Lead St housekeeper
Minton Alfred Christina State St foreman Und Veneer Camp
Modjewski Adam (Anna) 200 E Gold whse Bessemer Kearney's
Modjewski Chester Cinnabar St laborer County Rd Comm
!Modjewski Frank (Frances) Cinnabar St retired 
Molessa Mary (widow of Bill) 104 N Clayberg housekeeper 
Moncher Joseph (Anna) 106 W Galena employed Milwaukee
Moncher Virginia (widow,of Matt) 106 W Galena housekeeper ?
Monette Ronald (Sabina) 405 N Moore lab Bessemer Und Veneer
Montesi Alfred (Jennie) 1612 Woolsey trk dr Bessemer Und Veneer
Montesi Dorothy 1612 Woolsey student Duluth Nursing
Moore Clarence (Mcnetta) 111 N Beecher Coroner Gog County
Moroni Valentine (Louise) 105 E Longyear retired 
Morrison Dale 1st Ave truck driver Wonesoc Wisc
Morrison Kenneth 1st Ave
Morrison Mae (widow of Will) 1st Ave housekeeper
Morse Charles (widower) 211 E Sellar ..., ,
Morse Harry (Adeline) 211 E Sellar engineer Bessemer Und Veneer
Moselle John (Mary) 108 E Colby 

Moselle Myron 108 E Colby student Ironwood Jr College
Mouk Elmer (Olive) 402 E Longyear trk dr Bessem er Bessemer
      Creamery 
Mraz Joseph (Julia) 409 2nd Ave W. anitor Bessemer Court House
Mueller Lucy 307 E Mary clerk Bessemer Post Office 
Mullen Raymond Irene 407 W Lead dentist Bessemer 
Murphy Grace 407 W Lead housekeeper
Murphy John A (Melvina) 203 N Clayberg conductor C N W Ry
Murphy Lloyd (Laura) 203 N Clayberg brakeman C N W Ry
Murray Henry (Alice) 902 S Moore policeman Puritan Oliver Co,
Murray Eileen 902 S Moore secretary Bessemer Washington School
Murray Robert 902 S Moore student B If, S
Muskovitz Mike (Katherine) 903 Eli miner Ironton Rep Steel
Mussatti Battista (widower) 709 N Moore bartender Bessemer
       Perotti's 
Mussatti Charles (Hildegarde) $04 N Moore taborer Bessemer WPA
Mussatti George Longyear St forestry
Mussatti Katherine Longyear St student Washington
Mussatti Mayme 804 N Moore
.Mussatti William (Mary) Longyear St proprietor Bowling Allevs,
       Bessemer 
Mylnarek John 303 3rd Ave W
Myelnarek Mary (widow of John) 303 3rd Ave W housekeep (0
Nahi Mike (Gladys) 600 S Mill miner Ironton Rep Steel
Nahi John (Josephine) 106 W Longyear miner Ironton Rep Steel
NEAULT IRWIN (Beda) 300 S Moore Proprietor Garage Bessemer

NEAULT'S GARAGE Longyear St
Negri Caroline 602 E Sellar
Negri Clarence (Helen) 304 E Longyear distributor Bessemer Cities
       Service Products
Negri Frank (Martha) 602 E Sellar hoisting engineer Ironton Rep
       Steel 
Negri Julius 602 E Sellar laborer County Rd Comm
Negri Olga 602 E Sellar bookkeeper Ironwood Bus Station
Nelson Alena (widow of Soren) 108 E Silver housekeeper
Nelson Art (Olga) 108 E Silver laborer Bessemer WPA
Nelson Carl (Edith) 803 Yale miner Ironton Rep Steel 
Nelson Gust (Selma) 1806 Hadley carpenter Ironton Rep Steel
Nelson Mildred 1806 Hadle
Nemacheck Bill 211 N Sophie clerk lien Franklin Store
Nemacheck Frank (Eleanore) 607 Yale hoisting engineer Ironton Rep Steel  
Nemacheck James (Katherine) 211 N Sophie city assessor 'Bessemer, City  
Nemacheck Walter 607 Yale tchr Bessemer Washington School
Nespodezany Joseph (Julia) 308 E Silver laborer County Rd Comm
Nespodzany Peter (Martha) 303 N Clayberg carpenter Newport Mine  
Newman Herman 507 3rd Ave W laborer Bessemer WPA
Newman John 507 3rd Ave W
Newman John (Ruth) 1818 Barber mechanic Bessemer Pecard's  
Newman Walter 204 2nd Ave tchr Bessemer High School
Nezworski Gladys Iron St
Nezworski Joseph (Minnie) Iron St mechanic Bessemer proprietor of Shop
Niemi Charles (Jennie) Route I farmer Bessemer 
Niskonen Eino 307 4th Ave W
Niskonen John (Raune) 307 4th Ave W laborer Bessemer Und Veneer 
Niskonen Victor (Alena) 105 1st Ave W miner Ironton Rep Steel  
Nobert Harold (Ann) 610 N Moore teamster Ramsay Mercantile Co 
NOLAN MICHAEL E (Fern) 408 E Lead Lawyer, Probate Judge
         of Gogebic County Bessemer  
Nordness Oscar (Olga) Beecher St lumber piler Marenisco
Novakoski Joseph (Alvinia) 206 N Clayberg retd 
Novascone Catherine Palms bookkeeper Bessemer
Novascone Dominic Palms floorman Anvil Mine
Novascone Emil Palms miner Anvil Mine
Novascone Felix (Mary) 407 E Sellar laborer Bessemer WPA 
Novascone Georgetta 407 E Sellar
Novascone James (Aline) Palms laborer Anvil Mine
Novascone Jack 407 E Sellar
Novascone John (Rena) 410 S Beecher clerk Bessemer Ableman Co  
Novascone Paul (Mamie) 304 S Peck printer Bessemer Herald  
Novatny Frank Clayberg St Mill
Novello Tony County Rd
Nyberg Senja (widow of Aimo) 107 1st Ave W housekeeper
Nylund Alice 116 1st Ave student Ashland St Joseph's Hospital
Nylund August (Ida) 116 1st Ave W carpenter Ironton Rep Steel
Nyman Alfred (Anna) 1615 Barber laborer Bessemer WPA
Nyman Clifford (Vienna) Route 1 laborer Bessemer WPA
Nyman Hilmer 1615 Barber
Nyman John (widower) Route 1
NYSTROM ELOF (Lillian) 300 E Lead Proprietor Bessemer Creamery Bessemer
 
Oas Elmer (Mabel) 404 N Sophie superintendent Bessemer Schools 
Oberst Arthur 203 E Iron
Oberst Ernest Longyear St laborer Bessemer WPA
Oberst Fred 203 E Iron Gogebic County Road Comm
Oberst Minnie (widow of John) 203 E Iron housekeeper  
Oberst William 203 E Iron clerk Bessemer Jezek's Store
Ochis Joseph (Margaret) 310 W Lead merchant Bessemer  
O'Keefe Mary 206 E Longyear tchr Bessemer High School
Oksa. Laurie (Fannie) 1716 Hadley miner Ironton Rep Steel  
Oletti Joseph (Irma) 806 S, State tavern Bessemer 
Oletti Virginia 806 S State
Olexa John (Mary) 1610 Barber miner Ironton Rep Steel  
Olin Ailie 1713 Barber deputy city clerk Bessemer City
Olin Irene (widow of John) 1713 Barber housekeeper  
Olson Arthur (Irene) 406 S Moore fireman Bessemer City 
Olson Arvid (Bertha) 1613 Glyuna laborer Bessemer Und Veneer 
Olson Carl A (Ella) 105 E Silver bookkeeper County Rd Com
Olson Carl E (Lucille) 406 N Sophie miner Anvil Mine  
Olson Carl R (Eva) 509 E Longyear miner Anvil Mine  
Olson Elizabeth (widow of Edwin) Colby Hill housekeeper 
Olson George (Julia) 1st Ave miner Ironton Rep Steel  
Olson Hannah Moore St housekeeper 
Olson Hans (Lena) Lead St lumber piler Bessemer Und Veneer 
Olson Harry C (Dagmar) 308 E Sellar sawyer Bessemer Und Veneer
Olson Mabel 406 S Moore steno Bessemer Adolph Gedda
Olson Mary (widow of Otto) 401 E Sellar housekeeper  
Olson Ole (widower) 801 Yale
Olson Ralph C (Lillian) 307 W Lead contractor Bessemer
Orlandi Luigi (Cecelia) 705 E County Rd miner Anvil Mine  
Ostapinski Peter (Julia) Palms miner Anvil Mine
Otto Clarence (Ebbit) 410 E Longyear sIs Bessemer 
Otto Frederick 410 E Longyear porter at St James
            Proprietor Shop 
Otto Rupert 410 E Longyear student Ironwood Jr College
Paight Walter (Hilda) 800 E U S 2 fireman Grand Vi ' ew Hosp
Palisero Peter (Alma) 406 E Sellar miner Ironton Rep Steel  
Palomaki William 1615 Glyuna
Parsons Hedley
Pavlovitz John (Mary) 1611 Woolsey miner Ironton Rep Steel 
Paynich John 910 County Rd W Norrie CCC
Paynich Joseph 910 County Rd W laborer Bessemer WPA
Paynich Margaret (widow of Joseph) 910 County Rd W housekeeper
Paynich Mary 910 County Rd W wtrs Bessemer Dewey's
Paynich Rose 910 County Rd W
Paynter Warren 301 N Clayberg orchestra
Paynter William 301 N Clayberg clerk Ironwood employment office
Paynter William (Louise) 301 N Clayberg laborer Palms Mine
Pazdernik John, 200 S Case
Pazdernik John (Mary) 200 S Case sIs Bessemer Watkin's 
Pazdernik Joseph 200 S Case radio sIs
Pebcoff Steve (Helen) 1613 Porter miner Ironton Rep Steel 
Pecard Joseph Jr 408 Longyear student B H S
Pecard Joseph (Margaret) 408 E Longyear operator Gas Station,
Pecard June 408 E Longyear student
!Pederson Irvin (Georgia) 1st Ave lineman Bessemer L S D P Co
PELLOW WILLIAM (Katherine) 107 E Silver Lawyer Bessemer
Pelto Elmer (Viola) Iron St laborer Bessemer WPA
Pender Douglas (Clarabelle) 1505 County Rd W miner Ironton Rep
       Steel 
Pender Vincent (Evelyn) 1505 County Rd W CCC
Penetti Martin (widower) 609 E Longyear mason 
Penglase Margaret 506 S Mine retd
Peremski Anton Ill E Mary
Peremski Josephine Ill E Mary N Y A
Peremski Josephine (widow of John) Ill E Mary housekeeper
Peremski Mike (Cecelia) Longyear St laborer Bessemer Und Veneer
Peremski Stanley 111 E Mary
Perkio Ivar (Eva) 1706 Hadley 
Perona Charles (Pauline) 1005 Palms Rd laborer Bessemer WPA
Perona John 1005 Palms Rd
Perotti Anton (Theresa) 611 Palms Rd laborer Bessemer WPA
Perotti Desiderio 1008 Palms Rd miner Anvil Mine
Perotti Eugenia (widow of Ambrose) 111 E Sellar hotel operator
Bessemer Perotti's Hotel 
Perotti James 309 Tilden Rd student Lansing
Perotti John (Teresa) 309 Tilden Rd laborer Bessemer WPA 
Perotti Louis 611 Palms Rd teamster Bessemer Food Shop
Perotti Marie Ill E Sellar nurse
Perotti Philip 309 Tilden Rd
Pertile John (Christina) 1705 Barber miner Ironton Rep Steel
Pertile Joseph 1702 Barber miner Ironton Rep Steel
Pertile Anton (Anna) 1811 Porter miner Ironton Rep Steel 
Pertile Victor (widower) 1702 Barber miner Ironton Rep Steel
Peruchinni Joseph (Josephine) 121 1st Ave W miner Anvil Mine
Pesciarelli Hugo (Mary) 1612 Hadley fore Bessemer WPA 
Peterson Betty 408 S Moore student B H S
Peterson Delbert 4045 Mine
Peterson Edith 4045 Mine operator Bessemer Tel Exchange
Peterson Elmer 4045 Mine
Peterson Evald 4045 Mine
Peterson Gust (Hilma) 4045 Mine Anvil Mine 
Peterson Hattie (widow of John) 308 4th Ave W housekpr 
'Peterson Helen 213 E Longyear housekeeper
Peterson Julia 308 4th Ave W clerk Trout Creek Dr Whiteshield
Peterson Laino 308 4th Ave W laborer County Rd Comm
Peterson Leonard 4045 Mine miner Anvil Mine
Peterson Leonard 213 E Longyear student
Peterson Leonard 308 4th Ave W
Peterson Otto (Mary) 800 Yale laborer Bessemer WPA
Peterson Paul (widower) 213 E Longyear laborer Bessemer WPA
Peterson Robert 800 Yale
Peterson Walter 408 S Moore student Ironwood Jr College
PETERSON WALTER (Elizabeth) 408 S Moore Pastor Bessemer Presbyterian
Petranek Frances 304 E Silver Sewing Project Bessemer WPA
Petranek Mary 304 E Silver
Piazzi Dorothy 306 S Case St
Piazzi Ernest 306 S Case
Piazzi Louise (widow of James) 306 S Case housekeeper 
Pihlaya Elsie 1703 Barber steno Grand Rapids
Pihlaya John (Alma) 1703 Barber miner Ironton Rep Steel 
Pihlaya Lyna 1703 Barber
Pihlaya Toivo 1703 Barber factory worker Chicago III
PINKERTON WALTER (Lenore) 405 W Lead Doctor Bessemer
Piper Ella (widow of Edward) Sellar St housekeeper 
Piper Estelle 501 E Longyear wtrs Bessemer Bernie's Cafe
Piper James (Fannie) 501 E Longyear police man Bessemer City
Piskor John 309 4th Ave W
Piskor Thomas 309 4th Ave W miner Anvil Mine 
Pistono George Mary St miner Ironton Rep Steel
Plochocky John 501 Tilden Rd laborer Ironton Rep Steel
PoIjack Anna (widow of Paul) 106 1st Ave W housekeeper 
PaIjack John 106 1st Ave W tchr Bessemer Twp
PoIjack Madeline 106 1st Ave W
PoIjack Nick 106 1st Ave W
Polkus Frank (Julia) 1802 Porter miner Ironton Rep Steel 
Pollock John 109 Summit
Pollock Paul 109 Summit
Pollock Steve (widower) 109 Summit miner Ironton Rep Steel (01
Polovilz John (Susan) 703 Yale laborer Bessemer WPA 
Polovilz Margaret 703 Yale student Chicago Masonic Hosp
Ponte Albert 501 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Ponte Benedetta (widow of Vincent) 501 2nd Ave W housekeeper
Ponte, Jennie 501 2nd Ave W clerk Bessemer Selin's
Ponte Mary 501 2nd Ave W secretary Bessemer Pellow
Popps Albert 905 S Mine trk dr Bessemer C Hansen Co,
Popps Myrtle 905 S Mine kitchen helper Dewey's
Popps William (Annabelle) 905 S Mine trucking Bessemer
Pospeck Bernard (Katherine) Palms miner Anvil Mine
Powajba Alec (Jennie) 111 N Peck miner Puritan Oliver Co 
Pozega John (Annie) 900 S Mine miner Geneva Oliver Co 
Pozega Paul (Anna) 103 2nd Ave W miner Puritan Oliver Co
Prescoe Katherine (widow of Valentine?) 604 E Lead housekeeper
Pretl Anton (Katherine) 309 N Sophie janitor Bessemer High School
Pricco, Aldo 514 E Longyear
Pricco Andrew Longyear St beer distributor Bessemer Miller High Life
Pricco, Dante 514 E Longyear bookkeeper Campbellport Wis
Pricco Ernest (Costanza) 514 E Longyear baker Prieco Bakery 
Pricco Martin 514 E Longyear CCC
Pricco Peter (Irene) Sellar St Gas Station Bessemer Conoco Gas
Pricco Valentine (Anna) 514 E Longyear baker Prieco, Bakery 
Probelski Clarence 305 N Moore clerk Ben Franklin
Probelski Edward 305 N Moore patient Grand View Hosp
Probelski Frank (Mary) 305 N Moore hoisting engineer Ironton Rep Steel
Probelski Grace 305 N Moore housework Chicago
Probelski Lawrence 305 N Moore laborer Bessemer Bessemer Creamery
Probelski Philip 305 N Moore clerk Groves Const Co
Proboskey Henry (Josephine) 304 N Sophie 
Proboskey William 304 N Sophie car inspector Bessemer C N W Ry
Proctor Everett 404 S Case teamster Kelto & Velin
Proctor James (Mabel) 119 1st Ave W fireman Oliver Co 
Proctor Lowell 404 S Case
Proctor Sidney (Dora) 404 S Case janitor Bessemer Court House
Proctor Melissa 119 1st Ave W Kalamazoo Mich
Proft August (Sophie) 409 Tilden Rd laborer Bessemer WPA 
Proft Bernard (Dorothy) 106 W Sellar pharmacist Bessemer Frank Barnich
Prucca John (Anna) 308 W Galena trk dr Bessemer Menominee Beer
Prucca Lawrence (Stella) 1607 Glyuna laborer Bessemer WPA
Pucilowski Barto (Josephine) 414 E Iron retd 
Pucilowski Mary 414 E Iron housework Flint Mich
Puro, Alex (Impi) 401 1st Ave W miner Ironton Rep Steel  (R
Quigley Frank (Mary) 706 Yale logger Bessemer 
Quigley Francis 706 Yale tchr Bessemer Washington School
Quigley Kathleen 706 Yale

R thru Z

Rajk. Marco (Katherine) 808 Yale laborer Bessemer WPA
Rasley Lydia (widow of Abraham) Cinnabar St housekeeper
Ravanelli Nick (Angeline) Palms miner Anvil Mine
Re Battista. (Mary) Palms miner Palms Mine 
Re Inez 901 Palms Rd clerk
Re John Tilden miner Anvil Mine
Re Joseph Tilden miner Anvil Mine
Re Josephine Tilden wtrs Detroit
Re Leo (Maria) 912 Spur pumpman Pump Station Bessemer City
Re Mamie Tilden
Re Mario 901 Palms Rd tchr Bessemer High School
Re Nick (Sigrid) 310 W Longyear miner Anvil Mine 
Re Paul (Rosie) 901. Palms miner Anvil Mine 
Re Peter (Katherine) 803 Palms Rd miner Oliver Co
Regis Alvira 610 E Longyear housework Rhinelander Wis
Regis Battista 610 E Longyear CCC
'Regis John (Theresa) 610 E Longyear plumber Marenisco 
Regis Joseph (Mary) 601 E Sellar tavern Bessemer White Birch Inn
Regis Mario 610 E Longyear papermill Rhinelander Wis
Reihsen Robert (Louella) 601 E Sellar tchr Bessemer High School
Reinhold Harry (Victoria) 404 E Colby music instructor Bessemer City Schools
Reinhold Helen 404 E Colby housework Bessemer
Retallic Arthur (Alice) Palms Anvil Mine
Rhodes lone 205 N Clayberg
Rhodes Roland 205 N Clayberg
Rhodes Roy (Mabel) 205 N Clayberg carpenter Bessemer Und Veneer
Rice Harold (Mary) 612 N Moor? fore Bessemer WPA
Rice Wesley Jr (Florence) 411 i Iron laborer Bessemer C N W Ry
Rice William (Mayme) 807 Yale mechanic Bessemer County Garage
Richardson Laura (widow of Edward) Ill W Sellar housekeeper
Richardson Marvin (Olga) 111 W Sellar trk dr Bessemer C Hansen
Rigoni Anton (Paulina) 1608 Barber miner Anvil Mine 
Rigoni Christopher 1608 Barber
Rigoni Jennie 1608 Barber housework Waukegan Ill
Rintala Arvo (Viola) Moore St miner Ramsay Castile Min Co
Rintala Uno 104 W Galena laborer Bessemer WPA
Rizzie Henry (Alvira) Palms laborer Anvil Mine
Roberts Alfred (Elsie) 506 E Sellar hoisting engineer Ironton Rep Steel 
Roberts Fred (Josephine) 206 W Galena retd
Rookala Herman (Anna) 320 S Moore miner Ironton Rep Steel
Rookala, William (Bertha) 213 2nd Ave W station attendant Walter Hendrickson
Rosetto Andrew (Mayme) 905 E 1st Ave proprietor Bessemer Rosetto, Store 
ROSEMURGY ALEX (Elfreda) 308 E Lead Contractor & Builder
Rosemurgy Ethel 308 E Lead tchr Bessemer High School
ROSEMURGY JOHN (Evelyn) 309 E Silver Manager Bessemer Gamble Store
Rosemurgy Mae 308 E Lead student
Rosemurgy Percy 308 E Lead student Wis University
ROSEMURGY STUART (Dorothy) 410 W Lead Manager Bessemer
        Auto Co Bessemer 
Rouse Ted (Vienna) 115 W Longyear laborer Bessemer WPA
Rowett Jack (widower) Galena St retd 
Rowett Maude Galena St student Ironwood Jr College
Ruikka John (Hilma) 1812 Hadley miner Ironton Rep Steel 
Ruikka Leo 1812 Hadley
Ruikka Matt 1812 Hadley CCC
Rund August (Lena) 404 E Longyear laborer Bessemer WPA
Rund Clarence 404 E Longyear
Rund Glen (Ida) Sellar St time clerk Bessemer WPA
Rund Melbourne (Frances) 111 E Sellar laborer Bessemer WPA
Running Audrey Longyear St clerk Bessemer Chas Lutz
Running Jack Longyear St
Ryan William (Eleanore) 403 E Mary machinist Puritan Oliver Co
Ryan William Jr 403 E Mary student Post Grad B H S

Saari Ivar (Ethel) 303 Spring miner Anvil Youngstown Co
Saari John Sr (Mary) 113 1st Ave W 
Saari John Jr (Anne) 107 1st Ave W laborer Bessemer WPA
Saari John (Mary) 107 1st Ave W laborer Bessemer WPA 
Saari John E (Sylvia) 511 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Saari Sannah 902 Spur housewife Bessemer
Sage Caroline (widow of Paul) 508 S Clayberg housekeeper Bessemer
Saily Evart (Mary) 400 S Massie miner Ironton Rep Steel Co 
Salaj George (Marie) 306 N Clayberg laborer Bessemer Underwood Mill
Salaj Joseph (Mary) 104 E Alquist laborer Bessemer WPA 
Salonen Ellen 1005 Yale steno Muskegon Mich
Salonen Frank (Edith) 1005 Yale miner Ironton Rep Steel Co
Samarziya John 529 Yale
Samarziya Mary 529 Yale Detroit Mich
Samarziya, Mike (Julia) 529 Yale laborer Bessemer WPA 
Sanders Dave (Bertha) 1st Ave driller Bessemer
Sandin Elmer (Dora) 613 E Sellar miner Anvil Youngstown Co
Sandquist Alma (widow of Swan) 100 4th Ave W housekeeper Bessemer
Sandquist Clarence (Esther) 408 E Iron clerk Bessemer Kallander
Sandwick Emil (Wilhelmina) 408 2nd Ave W laborer Bessemer WPA 
Sandwick Ruth 408 2nd Ave W Lansing
Sarko Mary (widow of Andrew) Mine St housekeeper Bessemer
Sartoris Domenic (Minnie) 601 Tilden Rd laborer Bessemer County  
Sartoris, John 601 Tilden Rd tchr Bessemer High School
Savera Serafino (Rose) Palms office Anvil Mine Youngstown Co 
Savitski Frank 708 E Lead laborer Bessemer WPA 
Savitski Johanna 209 W Sellar nurse
Savitski John (Louise) 209 W Sellar laborer Bessemer Underwood Mill 
Savitski Joseph (Mary) Route 1 
Savitski Lucy 209 W Sellar kitchen help Bessemer Dewey's
Savitski Theresa 209 W Sellar beauty work Ironwood
Scararda Marv (widow of John) 300 Lead housekeeper Bessemer 
Scavarda Charles 121 E Mary chief of police Bessemer City
Scavarda Charlotte 509 Tilden Rd N Y A Bessemer
Scavarda John 300 Lead merchant Bessemer
Scavarda Lucia (widow of Joe) 121 E Mary housekeeper Bessemer
Scavarda Mary (widow of Peter) 200 E Silver housekeeper Bessemer
Scavarda Massie 509 Tilden Rd CCC
Scavarda Mike (Elizabeth) 509 Tilden Rd retd 
Schacht Herbert (Antoinette) 308 N Clayberg laborer Underwood Mill
Schoepke Emil (Grace) 207 W Lead driving team Bessemer Underwood Mill 
Schneider Jacob (Teresa) Colby Hill miner Ironton Rep Steel Co,
Schwaiger Antone (Leone) 313 E Mary painter Bessemer WPA  
Schwaiger Mary (widow) 313 E Mary housekeeper 
Schwartz Joe (widower) 310 N Sophie laborer Bessemer WPA
Sciarini Louis (Assunta) 606 E Sellar laborer Bessemer WPA
Scutella Joe (Mary) 405 S Peck miner Ironton Rep Steel Go 
Seeke Charles (Fannie) 511 2nd Ave W 
Seeke John (Ellen) Longyear night watchman Bessemer City of Bessemer 
Seeke Walter (Esther) 504 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Seeke Wilbert (Aurora) 113 W Longyear laborer Bessemer WPA '
Seeke William 511 2nd Ave W laborer Bessemer WPA
Selin Bertha 309 S Sophie nurse Minneapolis Minn
Selin Cecile 309 S Sophie tchr Barber School Bd of Ed
Selin Golde 309 S Sophie interne Minneapolis Minn
Selin Harris Mollie 309 S Sophie merchant Hdwe Store Bessemer
Selin Milo (Agnes) 204 S Chase painter Ironwood R A 
Selompaa Sandra (widow of John) 112 1st Ave W housekeeper
Sendek John P (Helen) III W Sellar clerk Ironwood Geo Albert
Serbin Evard 511 3rd Ave W
Serbin George 511 3rd Ave W student Moorehead Minn
Serbin John (widower) 511 3rd Ave W 
Serbin Pauline 511 3rd Ave W wtrs Chicago III
Shaw Ernest (Anna) 606 E Lead mechanic Bessemer Neaulta Garage
Shaw John (Elsie) 209 N Clayberg laborer Bessemer WPA
Shaw John (Florence) Clayberg St laborer Bessemer WPA 
Shawbitz Anna (widow) 1712 Johnson's Rd housekeeper Bessemer
Shawbitz John (Violet) 1712 Johnson's Rd laborer Bessemer WPA
Shawbitz Lawrence 1712 Johnson's Rd
Shawbitz Lucas 1712 Johnson's Rd miner Ramsay Eureka Co
Shefer Emil (Katie) 511 E Sellar retd 
Shefka Elizabeth 104 N Peck
Shefka John (Mary) Rt 1 laborer Bessemer WPA 
Shefka. Martin (widower) 208 E Iron pipeman Anvil Youngstown Co
Shefka Michael (Eveline) 104 N Peck miner Anvil Youngstown Co
Shefka Margaret 104 N Peck
Shefka Renetta. 208 E Iron housekeeper
Shefka Stanley 104 N Peck Miner Plymouth
Sherman Luther (Jessie) 312 E Sellar WPA
Sillo John (Annie) 307 N Case retd 
Silompaa Valentine (Helen) 106 W Colby laborer Bessemer WPA
Simmerling August U. S 2 farmer Bessemer
Simmerling Frank U S 2 farmer Bessemer
Simmerling Helen U S 2 steno Chicago III
Simmerling Mary (wid of August) U S 2 housekeeper Bessemer
Simmerling Vincent U S 2 office work Chicago III
Simpko George 1815 Hadley
Skarvi Matt (Minnie) 904 County Rd W laborer Bessemer WPA
Skibowski John Longyear St tailor Bessemer John Cychosz
Skwor Adolph (Anna) 110 E Iron retd 
Skwor Raymond (widower) 110 E Iron mechanic Neault Garage 
Slivinski Mary (widow) 203 Summit Rd housekeeper
Sloinkowski Anton (Mary) 306 N Case retd 
Slomkowski Felix 306 N Case miner Anvil Youngstown Co
Slomkowski Walter (Amanda) 207 E Sellar miner Anvil Youngstown Co
Smith Eileen 309 S Clayberg student
Smith Julius (Alice) 207 E Silver expressman  Am Ry Co, 
Smith Lucille (widow of George) 309 S Clayberg housekeeper
Smith Orville H (Susan) 302 E Longyear principal Washington
and Barker Schools Bd of Ed
Smithona Christine U S 2 
Smithona. Winona U S 2 
Socull Joseph (Susan) 1712 Porter laborer forestry 
Soffretti Joseph (Jennie) 305 S. Hematite miner Puritan Oliver Mining Co 
Sofio Rocco (Josephine) 505 E Longyear laborer Bessemer forestry 
Solberg Carl (Carrie) 404 E Sellar merchant Dry Goods Store Bessemer 
Solberg Leonard (Maude) 1611 Porter carpenter Bessemer WPA 
Solberg Melvin (Ellen) 106 E Longyear clerk Bessemer Solberg S tore
Sorenson Harry (Ellen) 1001 Eli butcher Bessemer Yale Store
Spangoletti Tony (Thomasina) E Colby miner Puritan Oliver Co
Sparapani Egideo (Frances) 300 W Galena trk dr Gog County 
Sparapani George (Inez) 814 E U S 2 deputy sheriff Bessemer Gog County  .
Spencer Herbert (Myrtle) 600 S Mill laborer Bessemer WPA  ,
Springhetti Catherine 105 W Longyear tchr Marenisco
Springhetti John (Louise) 105 W Longyear clerk Bessemer Post Office
Springhetti Maria (widow of Nick) 105 W Longyear housekeeper
Stancher Joseph (Ida) 409 S Peck miner Ironton Rep Steel 
Stanlake Frank (Emma) 1609 Florence music instructor Bessemer WPA
Stelcheck Margaret 501 N Moore seamstress Bessemer WPA
Stelcheck Mary (widow of Nick) 501 N Moore housekeeper 
Stelcheck William 501 N Moore
Stelmark. Adam Clayberg St
Stelmark Charles Clayberg St miner Anvil Youngstown Co,
Stelmark Phyllis (widow of Peter) Clayberg St housekeeper 
Stelmark Joe Clayberg St miner Anvil Youngstown Co
Stelmark John Clayberg St CCC Watersmeet
Stelmark Vincent Clayberg St miner Anvil Youngstown Co
Sterny Banito 905 S Moore
Sterny Felix 905 S Moore bar tender Bessemer White Birch Inn
Sterny Leo (Estelle) 905 S Moore tavern Bessemer Eagles
Sterny Max (Anna) 905 S Moore tavern Ironwood
Sterny Joseph (Angeline) 308 W Longyear miner Ironton Rep Steel Co
Sterny Teresa 905 S Moore clerk Bessemer Honz & Becker
Stevens Ann 114 E Silver housekeeper
STEVENS CHARLES M D (Dom) 207 N Sophie Physician Bessemer  
Stevens Stella 205 N Sophie housekeeper
Stonemark, August (Fannie) 206 3rd Ave W laborer Bessemer WPA  
Stonemark Ida (widow) 920 Spur housekeeper 
Stonemark Jennie 920 Spur seamstress Bessemer WPA
Strelchek Andrew 306 E Silver
Strelchek Dora 306 E Silver wtrs Bessemer Dewey's
Strelchek George (Frances) 306 E Silver retd 
Strelchek Marion Silver St housekeeper 
Strelchek. Peter (Mabel) 209 E Silver trk dr Bessemer City of Bessemer 
Strelchek. Victoria 306 E Silver wtrs Bessemer Dewey's
Strom Ada 106 E Iron supply clerk Bessemer High School
Strom Ina 106 E Iron instructor Alabama
Strom Mary (widow of Alec) 106 E Iron housekeeper 
Sundquist John (Alina) Longyear St laborer Bessemer WPA 
Suomi George (Elsie) 207 W Galena mechanic Bessemer Bessemer Auto Co 
Supercynski Bernard (Mary) 506 N Sophie laborer Bessemer C N W, Ry Co  
Supercynski Bill Galena 201 W Section Bessemer C N W Ry Co
Supercynski Carl Galena 201 W
Supercynski Chester 511 N Sophie
Supercynski Felix (Josephine) 209 W Galena steam shovel Bessemer 
Supercynski Frances (widow of Valentine) 511 N Sophie housekeeper
Supercynski George (Marie) 603 N Moore miner Ironwood Rep Steel Co 
Supercynski Joe Galena 201 W laborer Bessemer WPA
Supercynski John 511 N Sophie
Supercynski Josephine Galena housekeeper 
Supercynski Mary (widow of Anton) Galena St 201 W housekeeper
Supercynski Theodore 603 N Moore
Supercynski Walter (Irene) 303 N Sophie butcher Bessemer Hong & Becker
Susin Jack (Joan) Mine St bricklayer Bessemer Underwood Mill
Sutherland David (Lillian) 306 W Galena carpenter Bessemer 
Swanson Carl L (Marjorie) 109 W Longyear fore Bessemer WPA
Swanson Charles Jr 312 E Lead student B H S
Swanson Charles (Roxanna) 312 E Lead merchant Bessemer Grocery Store 
Swanson Clayton 312 E Lead clerk Bessemer Yale Store
Swanson George 312 E Lead clerk Bessemer Grocery Store
Swanson Grace 312 E Lead clerk Swanson's Store
Swanson Thea 803 Yale bookkeeper Ironwood Paints Gar
Swanson Thelma 206 E Longyear tchr Washington School Board of Education
Swara Jacob (Elsie) 200 W Alquist laborer Bessemer Gogebic County 
Swedeberg Charles (widower) 407 E Longyear retd Bessemer 
Swedeberg John 407 E Longyear
Sweum Hans (Mildred) Cinnabor St forester Bessemer Forestry 
Swoboda Charles 210 E Iron priest Bessemer St Sebastian Church

Tacaski Pauline 1606 Glynna housekeeper 
Takala Gust (Helmi) 114 1st Ave W laborer Bessemer WPA
.Takala Helia (widow of Henry) 203 Spring Sewing Project Bessemer WPA
Talvitie Ernest (Syma) 504 E Colby parts man Bessemer Gog Auto Co 
Tampio Charles (Rita) Gog County Rd laborer Bessemer WPA
Tampio William Gog County Rd
Tannbeimer Jacob (Albertina) 160 Hadley laborer Bessemer WPA  
Tannbeimer Louis 160 Hadley CCC
Tarnaski Albert 404 E Iron laborer Bessemer Underwood Mill
Tarnaski Bessie (widow of Frank) 404 E Iron housekeeper 
Tarnaski Henry 404 E Iron CCC
Tarnaski Isadore 101 N Beecher
Tarnaski Pelogia 101 N Beecher Nun
Tarnaski Stanley (Julia) Iron teamster Bessemer Kelto Velin
Tarnaski Stephen 101 N Beecher miner Anvil Youngstown
Tarnaski Walter (Mary) 101 N Beecher miner Anvil Youngstown  
Tasapalus Hercules 108 W Longyear fore Bessemer C N W Ry Go 
Tekela Louis (Agnes) 206 E Iron miner Ironton Rep Steel Co
Tew Ellwood W (Ethel) 210 N Sophie doctor Bessemer 
Thars. Anna 304 4th Ave W tchr Pontiac Mich
Thars Arvid 304 4th Ave W laborer Gogebic County
Thars John (Alrica) 304 4th Ave W retd 
Thebert Adrian 114 W Lead station' attendant Bessemer
Thebert Alden 114 W Lead sIs Bessemer L S D P Co,
Thebert Evelyn 114 W Lead technician Stambough Hospital
Thebert Tom (Minnie) 114 W Lead Irondrome Bessemer 
Thomasini Bruno (widower) 107 W Longyear miner Anvil Youngstown Co, 
Thomasini Richard 107 W Longyear
Todd William (Louise) 412 E Longyear ins agent Bessemer Gen Ins Co 
Todd William 412 E Longyear student Washington
Tork Samuel (Betty) 211 N Clayberg sIs Wearever Aluminum Co  
Torne Arne 3rd Ave laborer Bessemer WPA
Torne Charles Jr (Sylvia) 508 3rd Ave carpenter Ironwood R A 
Torne Charles Sr (Marie) 3rd Ave retd  
Torrell Anna (widow) 312 Sophie cafe owner Bessemer  
Torrell Wilner 312 Sophie clerk Bessemer Cafe
Trappa William (Sally) Palms miner Anvil Youngstown Co 
Trier Tony (Bertha) 104 Case 
Tucker Pearl 404 Lead housekeeper
Turkal Anton 508 2nd Ave
Turkal John 110 4th Ave car factory Pontiac
Turkal John Jr 508 2nd Ave laborer Bessemer Underwood Mill
Turkal John Sr (Rose) 508 2nd Ave miner Puritan Oliver Co  
Turkal Joseph 110 4th Ave are welder Lancing
Turkal Marian housework Bessemer Selins
Turkal Nick (Anna) 110 4th Ave laborer Bessemer Soo Line  
Turkal Peter 508 2nd Ave student Ironwood Jr College
Turner Isaac (Helen) 206 Case miner Ironton Rep Steel Co  
TURPEINEN HYALMAR (Helen) 118 1st Ave Contractor Logging  
Tusa Edward (Veronica) Palms miner Anvil Youngstown Co 

Ubeck Vincent ill at hospital
Ulvinen Hjalmar (Hilda) 109 1st Ave W miner Ironton Rep Steel Co,  
Ulvinen Wilbert 109 1st Ave W
UNDERWOOD VENEER CO U S 2
Uren Jeneva U S 2
Uren John U S 2 miner Ramsay Castile Mine  
Uren Louis (Mildred) U S 2 Uren William U S 2 miner Ramsay Castile Mine
Usitola Raynar (Helmi) 1800 Hadley miner Ironton Rep Steel Co  

Van Duser Tom (Myrtle) 103 W Lead laborer Bessemer Underwood Mill
Van Holla Harold (Agda) 1616 Woolsey laborer Bessemer WPA  
Varda Batlista 105 E Mary Varda Frank (Margaret) 105 E Mary tavern Bessemer
Velin Conrad (Josephine) 101 E Sellar grocer Bessemer Kelto Velin 
Velin Julius (Marie) 208 E Sellar laborer Gogebic County Rd Comm 
Veralli Charles (Angela) 212 W Galena miner Puritan Oliver Co 
Veralli John (Anne) 104 S Mine bus driver Bessemer N W Bus Co
Veralli Rena 212 W Galena tchr Washington School
Vercelli Mary (widow Joseph) 412 E Longyear housekeeper 
Veselak Mike (Anne) 308 N Sophie janitor Washington School
         Board of Education 
Viimikka Gust 509 2nd Ave W Colby
Vispi Alvira 206 S Hematite clerk Bessemer Abelman's
Vispi Arnold 206 S Hematite tchr Washington School
Vispi Enrico (Mary) 206 S Hematite miner Puritan Oliver Co 
Vispi Oswald 206 S Hematite student Houghton Mich
Vitich John (Ann) Sellar St laborer Bessemer WPA
Voarnos Nick (Antoinette) 206 Sophie restaurant proprietor Eagle Cafe
Vodopya Thomas (Julia) 511 3rd Ave laborer Bessemer WPA
Vogeler Bernard (Elona) Palms mechanic Anvil Youngstown Co
Vogtlen Margaret (widow of Joseph) 320 S Moore housekeeper 
Vogtlen Ruth 320 S Moore office girl Bessemer High School
Vokal Vincent (Mary) U S 2 Bee Farm Bessemer 
Vomastek Elaine 2nd Ave student
Vomastek George (Katherine) 104 E Gold miner Ramsay Eureka Co 
VOMASTEK LOUIS F 2nd Ave Cashier Eureka Mine Ramsay
Voytila Mike (Anna) 1806 Porter fireman Ironton Rep Steel Co
Vrancick Anna 306 4th Ave W
Vrancick Barbara 306 4th Ave W
Vrancick Mary 306 4th Ave W student Ferris Institute
Vrancick Michael 306 4th Ave W
Vrancick Mike (Barbara) 306 4th Ave W miner Anvil Youngstown Co 
Vancick Nick 306 4th Ave W laborer Anvil Youngstown Co
Vukovich Dorothy 2025 Sophie steno Gog Auto Co
VUKOVICH EMIL 202 Sophie Manager Gog Auto Co
Vukovich, Marco (Anna) 209 W Lead mechanic Bessemer Gog Auto Co  

WACEK WM H M D House Physician Grand View Hospital
Wagner Caroline (widow of Albert) 508 S Clayberg housekeeper 
Wagner Natalie 508 S Clayberg tchr Ramsay Bessemer Twp
Wagner William 508 S Clayberg surface fore Puritan Oliver Co,
Wainio Arvo (Alena) Peck St laborer Bessemer WPA ,
Wainio Emil Peck St
Walkowski Anton 102 E Colby
Walkowski Nettie 102 E Colby clerk Bessemer L S D P Co
Walkowski Nettie (widow) 102 E Colby housekeeper 
Walls Arthur (Mary) Palms electrician Anvil Youngstown Co
Walls William (Gladys) 816 E Lead Diler Bessemer Underwood Mill
Waters George 411 E Sellar office work Detroit Michigan
Waters Lorraine 411 E Sellar
Waters William (Elizabeth) 411 E Sellar retd 
Webber John (Johanna) 505 E Iron miner Anvil Youngstown Co
Webber Joseph (Elizabeth) 513 E Mary miner Rep Steel Co Ironton
Webber Mary (widow of Joe) 505 E Mary housekeeper
Weidman Bessie 102 S Moore housekeeper
Weidman Elmer 102 S Moore laborer Connor's Lbr Co
Weidman Ernest 102 S Moore laborer Connor's Co
Weiss Herman (Eva) 814 E U S 2 blacksmith Bessemer Underwood
Westermark Edwin 708 S Moore
Westermark Sylvia 708 S Moore clerk Solberg's Store
Westermark Victor (Hilma) 708 S Moore miner Anvil Youngstown
Weymerskirch Margaret 305 Moore ins agt 
Wigg Alfred (Augusta) 104 2nd Ave? W retd 
Wigg Anna 104 2nd Ave W
Wigg August (Ethel) 304 E Sellar engineer Ironton Rep Steel Co
Wigg William 104 2nd Ave W laborer Anvil Youngstown Co
Wigg Victor 104 2nd Ave W operator Sewage Plant
Williams Cora Mae 103 E Sellar steno Reg of Deeds N Y A
Williams Elizabeth (widow of Anton) 103 1, Sellar housewife
Williams Florence 103 E Sellar nurse St Josephs Hospital Milwaukee
Williams Herman (Lorraine) 314 1st Ave W laborer Bessemer WPA
Williams Irene 502 E Sellar steno
Williams Isabelle training nurse St Joseph Hospital Milwaukee
Williams Laura 103 E Sellar librarian Bessemer WPA
Williams Maude (widow of William) 502 E Sellar housekeeper
Williams Petronella (widow of Henry) 309 1st Ave W housekeeper
Williamson Chester 204 S Beecher mechanic Bessemer Ford Garage
Williamson Lorraine 204 S Beecher
Williamson Richard (Martha) 204 S Beecher trk dr Gog County Rd Comm 
Wimmer James W (Alice) 704 N Moore agent Genl Motors Acceptance Corp
Winkowski Andrew (Frances) 306 Sophie laborer Gog County Garage 
Winkowski Clarence 411 N Moore
Winkowski David 109 E Silver student Marquette University
Winkowski Edward (Leocadia) 109 E Silver switchman C N W Ry
Winkowski Gertrude 100 E Gold Sewing Project WPA
Winkowski Jacob (Loretta) 411, N Moore miner Ironton Rep Steel 
Winkowski James 411 E Moore CCC Camp Paulding
Winkowski Kuba 411 N Moore miner
Winkowski Leonard 109 E Silver laborer Bessemer Underwood Co
Winkowski Steve (Victoria) 100 E Gold laborer Ironton Rep Steel Co 
Wodrazka Antone 608 E Colby trk dr
Wodrazka Antone (Josephine) 608 E Colby janitor Bessemer Courthouse 
Wodrazka Bessie 608 E Colby housework Bessemer
Wodrazka Oscar 608 E Colby emp Bessemer Theatre
Wodrazka Rudolph 608 E Colby laborer Bessemer Underwood Mill
Wodrazka William 608 E Colby
Wodrazka Zenda 608 E Colby Chicago Illinois
Wojciehowski Joe 207 N Clayberg Spokane Washington
Wojciehowski Valentine (Nellie) 207 N Clayberg laborer Underwood Co,
Wojciehowski Clara 207 N Clayberg housework Bessemer
Wojciehowski Walter 207 N Clayberg switchman C N W Ry Co,
Wrobleski Peter (Anna) 109 E Iron laborer Gogebic County Rd Comm 
Wrobleski Rupert (Winifred) 104 E Iron Elitar Bessemer Herald
Wroblewski Stanley 412 E Silver retired 
Wrobleski William (Ella) 104 E Iron tavern kpr Bessemer 
Wroblewski Andrew (Margaret) 408 E Silver truck driver  Hansen Co
Wydetic George 210 N Case helper
Wydetic Peter (Mary) 210 N Case ?electrician Bessemer 
Wysoski Bonita 205 W Lead steno Court House NYA
Wysoski Frank 205 W Lead scale operator Bessemer (City of)
Wysoski John 205' W Lead teacher Barber School
Wysoski John (Mary) 205 W Lead 
Wysoski Tony (Evelyn) Iron St fireman Bessemer

Yellich Anton 1703 Porter
Yellich John 1703 Porter operator Ironwood Morgan Theatre
Yellich John (Anna) 1703 Porter miner Ironton Rep Steel 

Young Lorraine 206 E Longyear teacher. Washington School
Youngquist Conrad (Mable) 409 S Beecher filer Bessemer Underwood
Zadra Arthur (Emma) Palms miner Anvil Youngstown Co,
Zadra Camillo (Mamie) 611 E Longyear lab Bessemer WPA  (,R)
Zadra Dominic Mary St lab Bessemer WPA
Zadra. Mike Mary St lab Bessemer WPA
Zalewski Louis (Katherine) Tilden lab Bessemer WPA, 
Zanetti Richard (Margaret) 107 S Hadley miner Ironton Rep Steel
Zanon Joseph (Clara) 512 E Longyear miner Puritan Oliver CoI
Zarecki Helen (widow of Anton) 1804 Porter housekpr 
Zarecki Tom miner Ironton Rep Steel Co
Zawicki Ben 811 N Moore
Zawicki Eleanore 811 N Moore student nurse Ashland Wis
Zawicki George 811 N Moore student High School
Zawicki Lawrence 811 N Moore
Zawicki Louis (Martha) 811 N Moore lab Bessemer WPA 
Zawicki Sally 811 N Moore helper Grandview Hospital
Zawicki Ted 811 N Moore
Zawlocki Joseph Eva Route 1 lab Bessemer WPA 
Zawlocki Walter Route 1
Zitkovitz Frank 4th Ave 
Zitkovitz Thomas 4th Ave
Zitkovitz Walter 4th Ave lab Bessemer WPA
Zucco Massie (Angeline) 901 County Road West janitor
         Washington School